Încălzirea pentru Supercupa României: HCM Baia Mare și CSM București s-au „distrat” cu adversarii în meciurile amicale. Dunărea Brăila a câștigat și turneul de la Brașov

CSM București și HCM Baia Mare par pregătite pentru prima confruntare oficială a sezonului, Supercupa României, programată pe 19 august (ora 20:00) în Sala Polivalentă din Capitală. Cele două formații au înregistrat vineri două victorii la scor în partidele amicale pe care le-au susținut.

Campioana României a învins cu 31-14 CSM Slobozia, în repriza secundă primind numai 5 goluri după ce la pauză a fost 17-9. HCM Baia Mare a răspuns tot cu un succes categoric, la o diferență de 16 goluri în fața echipei SCM Craiova (scor 33-17) în a doua semifinală a turneului pe care îl organizează la sfârșitul acestei săptăîmâni. Sâmbătă, HCM Baia Mare joacă ultimul meci de pregătire înaintea Supercupei, în finala turneului, cu Alba Sebeș, care a dispus de Iuventa Michalovce cu 30-27. Ar mai fi de remarcat faptul că trupa lui Aurelia Roșca a fost urmărită vineri, în meciul amical, de aproximativ 1.200 de spectatori!

UPDATE: În finala turneului pe care l-a organizat, HCM Baia Mare a câștigat la o diferență și mai categorică decât în semifinale, 37-18 cu Alba Sebeș. În finala mică, SCM Craiova s-a impus cu 29-28 în fața slovacelor de la Iuventa Michalovce.

Dunărea Brăila a câștigat Memorialul „D.P. Colibași” desfășurat la Brașov, după ce a obținut victorii pe linie: 32-30 cu HCM Rm. Vâlcea, 28-26 cu Corona Brașov și 28-24 cu „U” Cluj. Dunărea Brăila este la al doilea turneu câștigat în această perioadă, după ce s-a impus săptămâna trecută și la Roman. Tot la turneul brașovean s-au mai consemnat rezultatele: Corona – „U” Cluj 29-25, HCM Rm. Vâlcea – „U” Cluj 27-26, Corona – HCM Rm. Vâlcea 30-19

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 15 08. 2015, 19:26
Actualizat: 16 08. 2015, 19:29