Martin Ambros, selecționerul României și antrenorul lui Gyor: „Sunt fericit de jocul făcut de echipa mea, dar…”

Echipa de handbal feminin Gyor ETO, a câștigat, vineri, scor 27-24, meciul disputat cu CSM București, deținătoarea Ligii Campionilor, în etapa a treia din faza grupelor, iar antrenorul Martin Ambros a declarat, la final, că elevele sale au dat dovadă de multă dăruire.

Cea mai bună marcatoare a meciului a fost Bernadett Bodi cu șase goluri, urmată de pivotul Nora Mork și Eduarda Amorim, cu cinci reușite. Isabelle Gullden, Linea Torstenson și Anita Gorbicz au avut câte patru goluri marcate. În urma acestui rezultat, ETO Gyor a acumulat șase puncte și se află pe primul loc în grupa C a Ligii Campionilor, urmată de CSM București și Midtjylland, cu câte două puncte.

„Sunt fericit de jocul făcut de echipa mea, de modul în care au tratat partida. Mai ales în repriza doua. Meciul de astăzi este încă un exemplu ca nimic nu este terminat până la finalul celor 60 de minute. Am dat dovada de foarte multa dăruire, dorință și spirit de echipa. Va trebui sa mai punem la punct câteva lucruri în defensiva și sa nu mai avem fluctuații în joc pe viitor”, a spus Ambros Martin, antrenorul lui Gyor și selecționerul naționalei feminine de handbal a României, după meci, la conferința de presă.

Următorul meci al CSM-ului va fi tot cu ETO Gyor, pe 4 noiembrie, de la ora 20:00, de această dată în Ungaria. Celălalt meci din etapa a treia a grupei C, Rostov Don – Midtjylland, se va disputa sâmbătă, de la ora 19:00, pe terenul rusoaicelor.

Publicat: 28 10. 2016, 21:26
Actualizat: 28 10. 2016, 21:27