Meci slab, final trist. România a pierdut și al doilea joc în turneul amical din Elveția, fiind învinsă de țara gazdă după un meci în care nu a contat aproape deloc

• Naționala masculină de handbal a pierdut și al doilea joc din cadrul turneului „Yellow Cup” din Elveția, fiind învinsă de reprezentativa țării gazde cu 25-19 (14-10). Duminică (ora 14:30), în ultima zi, România va înfrunta Slovacia.

Cu siguranță 7 ianuarie nu a fost o zi prolifică a handbalului masculin. După ce naționala de tineret a fost învinsă de Suedia cu 32-25 în turneul de calificare pentru Campionatul Mondial, pe seară a venit un alt eșec drastic și la nivel de seniori. Partida cu Elveția a avut caracter amical, dar tricolorii nu au lăsat o impresie foarte bună.

România a contat în acest joc numai în primele 10 minute, apoi a fost nevoită să alerge tot timpul după adversară, care a evoluat într-o viteză superioară și a fost și mai determinată. Elveția s-a desprins la 11-7 în minutul 22, iar din acel moment, naționala lui Xavier Pascual nu a mai redus din diferență decât în rare momente, până la 3 goluri. Probleme au fost și în atac, unde s-au irosit foarte multe mingi – 15 pe durata celor 60 de minute -, dar și în apărare. Nici portarul Mihai Popescu nu a mai prins ziua bună din meciul cu Brazilia, astfel că naționala nu a emis pretenții la victorie în fața unei naționale care a avut cel puțin 5 absențe, în frunte cu vedeta Schmid.

• 5 superiorități numerice a avut România pe parcursul jocului și abia la ultima, în minutul 48, tricolorii au reușit să scoată un avantaj din astfel situații, scor 1-0.

După 14-10 la pauză, gazdele au reușit să ajungă la șapte lungimi în minutul 57, scor 25-18, un rezultat destul de drastic ținând cont că Elveția nu este o națională de temut în Europa. La final, Elveția s-a impus cu 25-19, iar duminică va juca pentru trofeu cu Brazilia. România va încerca să-și salveze onoarea cu Slovacia, adversară care a pierdut cu 29-18 în fața Elveției și cu 30-20 în fața Braziliei.

Partida s-a încheiat trist din toate punctele de vedere pentru România. Pe final, Demis Grigoraș a părăsit terenul cu ajutorul colegilor după o accidentare destul de serioasă.

România – Elveția 19-25 (10-14)

Popescu 8 intervenții, Iancu un 7 metri apărat – portari; Cîntec 1, Ramba, Mihalcea 2, Grigoraș 3, Ghionea 4, Sadoveac, Negru, Șandru, Csepreghi 5, Lazăr, Rotaru, Fenici, Cristescu 1, Pavel 3

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 07 01. 2017, 21:53
Actualizat: 08 01. 2017, 16:00