Nordic style! CSM București a făcut o repriză de vis cu Vardar Skopje și s-a calificat în finala turneului Bucharest Trophy. Line Jorgensen, MVP-ul meciului

CSM București va juca finala turneului Bucharest Trophy, după ce a câștigat grupa din care a făcut parte cu maximum de puncte. În meciul decisiv, campioana României s-a impus cu 35-28 în fața lui Vardar Skopje. Primele 30 de minute au fost de vis, CSM predând o adevărată lecție de handbal.

• CSM București și Buducnost Podgorica vor reedita finala de anul trecut, duminică, începând cu ora 18:00. Mai devreme, HCM Baia Mare și Corona Brașov vor juca pentru locurile 5-6, iar Rostov și Vardar Skopje în finala mică

A fost nevoie de o înfrângere cu HCM Baia Mare în Supercupa României pentru ca formația bucureșteană să-și intre cu adevărat în ritm. După ce s-a descătușat vineri în fața echipei Corona Brașov, trupa danezei Mette Klit a făcut un meci de excepție cu Vardar Skopje, mai cu seamă în prima repriză când a marcat aproape la fiecare fază. Tripleta Rodrigues – Gullden – Jorgensen a fost de neoprit în atac, brazilianca reușind să intre foarte bine în ritmul dictat din centru de MVP-ul ultimului Campionat European. Gullden a condus jocul, iar Rodrigues și Jorgensen au marcat goluri spectaculoase de la mare distanță. Interul dreapta din Danemarca a fost, probabil, și cea mai bună jucătoare a meciului, alături de o altă braziliancă Mayssa Pessoa, care a contabilizat 19 intervenții.

Jocul foarte rapid, presărat cu multe contraatacuri au făcut ca tabela de marcaj să arate în minutul 23 o diferență incredibilă, de 10 goluri (17-7), având în vedere valoarea adversarului, echipă clasată pe locul 3 în ultimele două ediții ale Ligii Campionilor.

Practic, până în minutul 21, CSM marcase deja 15 goluri (!), ceea ce înseamnă un gol la aproape fiecare minut și jumătate. Diferența a trecut și de granița celor 10 goluri, în partea secundă, 25-14, 26-15, 29-18, într-un final Vardar reducând din scor după ce Mette Klit a trimis în teren și jucătoarele care au evoluat mai puțin, precum Iordache, Nan sau Bazaliu.

„Am avut altă atitudine, ceea ce n-am avut cu HCM Baia Mare. Asta am remarcat după jocul cu Vardar Skopje. Mi-a plăcut și Baia Mare, să învingi Buducnost nu este chiar ușor”, a comentat Constantin Căliman, directorul general al CSM București, la sfârșitul unei zile de handbal după care a plecat mulțumit.

Partida dintre CSM București și Vardar Skopje a marcat și revenirea suedezei Linnea Torstensson, care a acuzat o leziune la genunchiul drept. Suedeza a intrat în prima repriză în apărare, apoi în partea secundă a participat la câteva faze și în atac. Torstensson a evitat să arunce la poartă, ci mai degrabă a încercat să-și pună în valoare coechipierele.

CSM București – Vardar Skopje 35-28 (20-12)

Pessoa 19 intervenții, Iordache 1 intervenție – Rodrigues 5, Gullden 6, Fachinello 2, Fisker 2, Manea 2, Jorgensen 9, Vărzaru 2, Vetkova 2, Brădeanu, Curea, Martin 3, Torstensson, Nan, Bataliu 2

Leynaud, Suslina – Sokac 3, Penezic 3, Lekic 6, Althaus 2, Chernoivanenko 3, Damnjanovic 2, Lazovic 1, Dembele, Klikovac 2, Khmirova 2, Covic 2, Grbic 2

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 22 08. 2015, 19:31
Actualizat: 23 08. 2015, 12:55