Recital Sorina Tîrcă! Interul stânga a marcat 10 goluri într-o repriză la Zalău, iar Corona Brașov își continuă parcursul perfect. Sâmbătă e ziua marelui derby SCM Rm. Vâlcea – CSM București

Redactor:
Marius Hutu
Recital Sorina Tîrcă! Interul stânga a marcat 10 goluri într-o repriză la Zalău, iar Corona Brașov își continuă parcursul perfect. Sâmbătă e ziua marelui derby SCM Rm. Vâlcea - CSM București

Corona Brașov a urcat pe locul 1 în Liga Națională, după ce s-a impus cu 28-25 pe terenul echipei HC Zalău, în primul meci din etapa a 5-a. Formația de la poalele Tâmpei are cel mai bun start din ultimii ani, cu cinci victorii.

Corona Brașov și-a arătat colții încă de la începutul meciului la Zalău, când a preluat conducerea încă din minutul 1, printr-un gol marcat de Sorina Tîrcă. Interul stânga avea să facă o repriză de excepție, reușind să marcheze în 30 de minute nu mai puțin de 10 goluri. Cu o jucătoare atât de dominantă, Corona Brașov s-a desprins la șase goluri în minutul 24 (scor 13-7). Oarecum neașteptat, având în vedere că la Zalău a fost bătută și CSM București în prima etapă.

În partea secundă, gazdele au reușit să revină la un gol, 20-21 (min. 45), dar apoi Corona a „cântat” pe vocea Cristinei Laslo, iar diferența de șase goluri s-a refăcut: 20-26. În cele din urmă, Brașovul a obținut trei puncte mari și le privește din postura de lider pe SCM Rm. Vâlcea și CSM București, în marele derby de sâmbătă, programat de la ora 15:30 (în direct pe TVR1).

„Tigroaicele” sunt obligate să obțină cel puțin un punct, altfel Vâlcea se desprinde extrem de periculos, la 6 puncte. Pe de altă parte, SCM joacă un meci cât un campionat.

Sursa: CSM Corona Brasov / Facebook