România, în genunchi la Trofeul Carpați! O nouă înfrângere pentru handbalistele lui Florentin Pera, după rușinea de proporții cu Elveția

SURSĂ Sportpictures
Vezi galeria foto - 6 poze

Naționala de handbal feminin a României a fost înghenuncheată la Trofeul Carpați. Jucătoarele pregătite de Florentin Pera au suferit o nouă înfrângere, după rușinea de proporții cu Elveția.

De data aceasta, „tricolorele” au cedat în fața Braziliei, chiar dacă au prestat un joc mai bun decât în fața Elveției, cu scorul de 31-34 și au terminat Trofeul Carpați pe poziția a patra.

O nouă înfrângere grea pentru România

Echipa națională de handbal feminin a României a fost înghenuncheată la Trofeul Carpați, unde nu a reușit să termine decât pe poziția a patra. Jucătoarele pregătite de Florentin Pera au suferit o nouă înfrângere usturătoare, după rușinea de proporții cu Elveția. De data aceasta, „tricolorele” au cedat în disputa cu Brazilia, chiar dacă jocul prestat de ele a fost destul de bun, cu scorul de 31-34.

Așa cum s-a întâmplat și în primele două zile de turneu, lovitura simbolică de start a fost dată de două handbaliste emblematice ale echipei naționale a României: Valentina Ardean-Elisei, care antrenează în prezent echipa feminină a Universității Cluj-Napoca, și Ada Nechita. Elisei și Nechita au fost colege la naționala României, câștigând împreună un bronz mondial, în anul 2015, și un bronz european, în anul 2010.

România a început foarte bine partida cu Brazilia, reușind să înscrie din toate pozițiile. Astfel, ofensiva a fost foarte eficientă, chiar dacă au existat și câteva ratări de pe extreme. Florentin Pera nu a reușit să rezolve însă problemele din apărare, care au dat mari bătăi de cap și în eșecul cu Elveția. Astfel, Brazilia a reușit să intre la vestiare cu un gol avantaj, scor 17-18.

Cum s-a descurcat România în partea secundă

România a început foarte bine partea a doua a meciului. Astfel, în debutul reprizei secunde, Alicia Gogîrlă a adus egalarea și tot ea a marcat într-un moment dificil, când Brazilia s-a distanțat la patru goluri: 18-22. Jocul României nu a mai funcționat nici în apărare, nici în atac, iar Florentin Pera a cerut time-out în minutul 40, când braziliencele conduceau cu șase goluri, scor 19-25.

România a reușit să reducă treptat din diferență, iar în minutul 49 scorul era 25-29. Cu toate acestea, Brazilia a reușit să se impună cu scorul de 34-31.

Ediția a 54-a a Trofeului Carpați a fost câștigată de Elveția, podiumul fiind completat de Brazilia și Slovacia. România a terminat pe poziția a 4-a, în timp ce Macedonia de Nord și Turcia s-au situat pe locurile 5 și 6.

Publicat: 27 10. 2024, 20:29