Ruşine monumentală! România, umilită de Elveția la Trofeul Carpați

Naționala feminină de handbal a României a suferit o ruşine monumentală, fiind umilită de Elveția în ziua a doua de la Trofeul Carpați.

Echipa pregătită de Florentin Pera a pierdut la nouă goluri diferență întâlnirea cu Elveția, după ce în ziua precedentă învinsese Macedonia de Nord cu 36-25.

România a fost umilită de Elveția în ziua a doua de la la Trofeul Carpați

Trofeul Carpaţi la handbal feminin de la Cluj-Napoca are loc cu o lună înaintea Campionatului European, unde România va debuta în 29 noiembrie, cu Cehia, la Debrecen.

După ce în prima zi „tricolorele” au învins clar Macedonia de Nord, cu 36-25, ziua a doua a venit cu o lovitură dură pentru naționala pregătită de Florentin Pera.

Echipa țării noastre a fost umilită de Elveția cu 27-36 (16-16). România a avut un start bun de meci, conducând cu 6-4 în minutul 10, deși fusese penalizată cu o suspendare de două minute.

Pe măsură ce a trecut timpul, jucătoarele pregătite de Florentin Pera au fost de nerecunoscut. Elveția avea un avans de trei goluri în minutul 20, 12-9, moment în care selecționerul României a cerut time-out.

Duminică, România va întâlni Brazilia

În ultimul minut al primei reprize, Sorina Grozav a adus echipa țării noastre în avantaj cu o aruncare excelentă de la distanță, dar adversarele au restabilit egalitatea la ultima fază.

În primele nouă minute din partea a doua a confruntării, România nu a marcat niciun gol, primind, în schimb, nu mai puțin de opt. Perioada de coșmar a continuat pe parcursul celor 30 de minute, „tricolorele” ratând șase aruncări de la 7 metri. Mai mult, chiar, sportivele lui Florentin Pera au ratat pe bandă rulantă, cu toate că naționala Elveției avea două jucătoare eliminate.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Bazaliu 6 goluri, Grozav 5, Popa 4, Boiciuc și Burlacenko câte 3, pentru România, respectiv Schmid 14, Gautschi 7, pentru Elveţia.

Duminică, 27 octombrie, în ultima zi a competiției, echipa României va întâlni reprezentativa Braziliei. Este ultimul meci al competiției, care va fi urmat de festivitatea de premiere. Anterior se vor mai juca partidele Elveția – Macedonia și Turcia – Slovacia.

Vineri, în prima zi a Turneului Carpați, s-au consemnat rezultatele: Brazilia – Slovacia 34-20, România – Macedonia de Nord 36-25 și Elveţia – Turcia 37-26.

În ceea ce privește Campionatul European de luna viitoare, care va fi organizat de Austria, Ungaria și Elveția, naționala României face parte din Grupa B, alături de Muntenegru, Serbia și Cehia.

După meciul împotriva Cehiei, „tricolorele” vor întâlni Serbia de Ziua Națională, pe 1 decembrie, iar două zile mai târziu primesc replica Serbiei.

Primele două clasate din toate cele șase grupe se califică în faza a doua a competiției, Grupele principale.

Publicat: 26 10. 2024, 20:03