SCM Craiova a pierdut din nou în Cupa EHF, iar antrenorul Bogdan Burcea a avut o reacție dură la adresa a două jucătoare!

SCM Craiova trece printr-o perioadă dificilă, iar rezultatele negative se adună. Echipa din Bănie a fost învinsă de Podravka cu 26-23, chiar pe teren propriu, în etapa a 3-a a grupelor Cupei EHF. Șansele de calificare în sferturi s-au micșorat chiar de la jumătatea competiției, având în vedere că a pierdut al doilea joc la rând. Teoretic, Craiova ar avea nevoie de trei victorii în ultimele trei etape pentru a avansa în faza următoare.

Cristina Zamfir și Ana Maria Țicu sunt în continuare indisponibile la Craiova, iar problemele devin tot mai mari. SCM a pierdut al patrulea meci la rând, de această dată în Cupa EHF, într-un meci ce ar fi trebuit să fie și o revanșă după rezultatul din toamna trecută, când Podravka a câștigat bătălia pentru calificarea în grupele Ligii Campionilor.

Formația din Bănie a început destul de bine meciul și chiar s-a desprins la 8-5 în minutul 19, profitând inclusiv de două parade ale portarului Bianca Curmenț la 7 metri. Faza a doua și contraatacul însă nu prea merg la SCM, atacul în pozițional este greoi, au apărut și greșelile, astfel că Podravka a revenit destul de repede pe contraatac și a egalat la 8-8. Echilibru a fost și la intrarea la cabine, 10-10.

După pauză, Podravka a marcat prima și nu a mai cedat inițiativa. A profitat din plin de acțiunile irosite pe bandă rulantă ale Craiovei și s-a desprins la 19-15 în minutul 47. Gazdele au avut o răbufnire pe final, dar a fost prea târziu să mai întoarcă rezultatul, în fața unui adversar mai complet. Podravka a câștigat cu 26-23 și s-a distanțat în Grupa D a Cupei EHF. În schimb, Craiova și-a diminuat mult șansele de calificare. Mai mult, antrenorul Bogdan Burcea nu și-a menajat deloc două handbaliste la final, iar după declarațiile oferite dă naștere la anumite interpretări.

„Văd o echipă care a muncit. Din păcate, performanța slabă a jucătoarelor Trifunovic și Gjeorgjievska pe faza de atac ne-a adus la acest eșec. Dar este echipa mea, echipa care ne-a făcut mândri pe toți. Sunt eșecuri consecutive, însă situația în care ne aflăm, din punct de vedere al accidentărilor, ne-a adus aici. Apreciez munca fetelor și modul cum au luptat azi, am fost aproape. Cu o Trifunovic mai lângă echipă și mai interesată de bunul mers al fazei a patra a atacului, respectiv Gjeorgjievska eu spun că ne asiguram azi victoria la 5-6 goluri diferență. Trebuie să învețe să facă parte din echipă.

Jocul s-a rupt la cele două acțiuni ale interului Georgjievska, urmate de două contraatacuri. Și la 16 acțiuni ale Jelenei Trifunovic cu trei reușite. Vorbesc de faza a patra, nu de aruncări de la 7 metri”, a declarat antrenorul Bogdan Burcea după meci la DigiSport.

SCM Craiova – Podravka Koprivnica 23-26 (10-10)

Dzhukeva, Curmenț – portari; Ianăși 6, Trifunovic 5, Șelaru 3, Ion, Tănăsie 2, Nikolic 2, Seric, Gjeorgjievska, Colac, Tătar 4, Fachinello 1, Vizitiu, Costa. Antrenor: Bogdan Burcea

Tucakovic, Risovic, Ecimovic – portari; Zadravec, Turk 3, Holesova 2, Karlovcan 2, Popovic, Milosevic, Dzono 1, Milosavljevic 4, Franusic, Chigirinova 2, Ikhneva 4, Debelic 7, Yezhykava 1. Antrenor: Zlatko Saracevic

Publicat: 18 01. 2019, 21:08
Actualizat: 18 01. 2019, 21:45