Test picat în Franța

Înaintea turneului final din Serbia, care va debuta peste patru zile, România și-a măsurat forțele cu naționalele numărul unu (Norvegia), doi (Franța) și patru (Danemarca) în lume, după clasamentul ultimului Campionat Mondial. Prima reprezentativă a pierdut cu toate cele menționate, dar evoluțiile au fost contradictorii. Trupa pregătită de Gheorghe Tadici a arătat în primele meciuri din „dublele” cu Norvegia și Danemarca că poate fi o echipă care poate răsturna calcule, înfrângerile fiind la limită, însă în celelalte jocuri a arătat destule carențe.

Miercuri, ultimul amical, cu Angola

Partida de aseară cu Franța, din finala turneului de la Paris, poate fi inclusă în a doua categorie. România a pierdut cu 27-22 într-un meci în care nu a arătat foarte bine, mai ales în primele 30 de minute, pe care le-a încheiat în mare suferință: scor 7-15. Au fost și cauze obiective pentru acest rezultat, Paula Ungureanu nu a prins cea mai bună zi, Cristina Neagu a evoluat doar șase minute, surorile Bonaventura au lăsat echipa lui Tadici timp de opt minute în inferioritate, dar au fost și mai multe lucruri care nu au mers. Un reviriment a apărut în repriza secundă, „cvartetul” Marin – Brădeanu – Manea – Nechita reușind o serie de cinci goluri prin care România a revenit la 15-18. Nu a ținut însă ritmul până la capăt, iar Franța s-a impus fără probleme, după ce a avut 27-20 cu două minute înainte de final.

Ca și bilanț, România a suferit cinci înfrângeri și a câștigat o partidă, 23-18 cu Japonia (sâmbătă), înaintea Campionatului Mondial. Totuși, această statistica nu va conta în turneul final, unde se începe de la zero. Naționala ajunge de azi la Timișoara, iar miercuri va mai susține un meci de verificare în compania Angolei.

Publicat: 02 12. 2013, 08:52
Actualizat: 02 12. 2013, 08:53