Iulia Maria Buculei a devenit campioană în Cipru! Românca a câștigat turneul Tennis Europe U16 Premier Tennis Club din Limassol!

Sursa: Pagina oficială de Facebook a Federației Române de Tenis

O jucătoare româncă de tenis a reușit să câștige turneul Tennis Europe U16 Premier Tennis Club din Limassol, este vorba de Iulia Maria Buculei.

Iulia Maria Buculei a jucat finala Tennis Europe U16 Premier Tennis Club și a reușit să câștige trofeul!

Iulia Maria Buculei s-a impus în finala Tennis Europe U16 Premier Tennis Club din Limassol. Turneul a avut loc în Cipru, iar românca a reușit să câștige în ultimul act contra Ninei Andronicou, jucătoarea care era favorită la câștigarea trofeului.

„Iulia Maria Buculei a câștigat turneul Tennis Europe U16 Premier Tennis Club din Limassol. La dublu ea a jucat finala, ca și Eric Maximmilian Niță. E componentă a lotului Național de 15 ani a României, a câștigat turneul Tennis Europe U16 Premier Tennis Club din Limassol, Cipru.

Favorită numărul 3 a competiției, Iulia a câștigat turneul Tennis Europe de la Limassol, după ce a învins-o în finală pe Nina Andronicou (favorita numărul 1) cu scorul 7-5, 1-6, 6-2. În semifinale, Buculei a trecut de Eva Panova (favorita numărul 2) cu scorul de 6-3, 6-3. Iulia-Maria Buculei a jucat și finala de dublu împreuna cu partenera sa, Aleksandra Rozkalne.

În același turneu, Eric Maximilian Niță, campion en titre al țării la U14, a jucat finala la dublu băieți și a ajuns în sferturile de finală pe tabloul de simplu. La fete, Anastasia Preda a ajuns în semifinalele de simplu feminin și în sferturile de finală în proba de dublu”, a scris Federația Română de Tenis pe Facebook.

Publicat: 18 04. 2023, 17:40
Actualizat: 18 04. 2023, 18:28