Luptăm cu doi sportivi la Londra

Delegația României la Jocurile Olimpice s-a mărit în acest weekend cu doi membri noi. Luptătorii Rareș Chintoan (120 kg) la libere și Alin Alexuc-Ciurariu (96 kg) la greco-romane au obținut viza olimpică în ultimul turneu de calificare, la Vantaa Painicup (Helsinki, Finlanda).

Emoții mari pentru oficialii Federației Române de Lupte. Cu niciun sportiv calificat de-a lungul celor două turnee de până acum, cartea decisivă se miza pe preolimpicul de la Helsinki. După o primă zi a competiției în care experimentații Gheorghiță Ștefan (84 kg) și George Bucur (66 kg) au ratat prezența la Londra, onoarea „liberiștilor” a fost salvată de Rareș Chintoan (120 kg). Clujeanul a obținut calificarea la JO, după ce a urcat în finala categoriei, el pierzând medalia de aur în fața ucraineanului Olexandr Kotsianivski.

Nici la greco-romane lucrurile nu au stat mai bine, doar Alin Alexuc-Ciurariu reușind să obțină calificarea la Londra, după ce a urcat în finală la 96 kg, reușind să și câștige turneul, după ce l-a învins pe cehul David Vala. La ediția din acest an a JO, România nu va avea nicio reprezentată în competiția fetelor pentru că Estera Dobre (48 kg) , Ana Maria Pavăl (55 kg) și Andreea Elena Simon (63 kg) au ratat calificarea.

8 luptători a avut România la JO Beijing, trei la libere, trei la greco-romane și două fete