Judoka Vlăduț Simionescu a cucerit, marți, a doua sa medalie de bronz la Universiada de la Gwangju, în competiția Open, după ce anterior se clasase pe podium la categoria plus 100 kilograme.
Vlăduț Simionescu a debutat cu victorie în competiția Open, în fața sportivului Darhan Temirhanov (Kazahstan), dar în sferturi a fost învins de niponul Katsuma Ueda, intrând în recalificări, fază în care i-a învins pe Po-Yen Lee (Taiwan) și Vito Dragici (Slovenia), pentru ca în disputa pentru medalia de bronz să treacă și de Fedor Panko (Ucraina).
Pentru sportivul tricolor este a doua medalie de bronz la Universiadă, după cea obținută sâmbătă la categoria plus 100 kilograme.
Delegația României la judo încheie participarea la Universiadă cu trei medalii, celor două de bronz ale lui Vlăduț Simionescu alăturându-se cea de argint obținută de Larisa Florian (categoria 52 de kilograme). Până în prezent, medaliile obținute la judo sunt singurele ale României la Universiadă.
Delegația tricoloră de la Gwnagju mai include sportivi care concurează la atletism, handbal, tenis de masă, tir sportiv și Taekwon-Do WTF.
La Universiada de vară de la Gwangju, care se va încheia în 14 iulie, participă peste 20.000 de sportivi din 170 de țări, în 21 de discipline.
Introdu cuvântul căutat și apasă ENTER