Prima femeie primită în calificările CM de snooker a făcut senzație: cu o cotă „rușinoasă” la pariuri, urmărită din tribune de „Racheta” O’Sullivan, a fost la câțiva centimetri de joc decisiv cu Doherty

Prima femeie primită în calificările CM de snooker a făcut senzație: cu o cotă
  • Publicat:
  • Actualizat:

Reanne Evans (29 de ani) este pe punctul de a revoluționa unul dintre cele mai conservatoare sporturi: snooker-ul.

A pierdut în primul tur al calificărilor pentru Campionatul Mondial de la Crucible, dar prestația care a dus-o la un pas de joc decisiv în fața campionului lumii din 1997, Ken Doherty. a devenit un argument solid în lupta pentru liberalizarea accesului femeilor în lumea magicienilor cu tacul în mână.

Sunt devastată. Am dus o luptă imensă fără să fiu la cel mai înalt nivel. Mulțumesc tuturor pentru sprijin. Nu-mi vine să cred. Incredibil!”, a scris Evans pe contul oficial de Twitter, la capătul meciului de joi, adjudecat cu 10-8 de „Kendo”, irlandezul de 45 de ani ieșit înafara Top 32. „Sper ca World Snooker (n.r. – forul surpem al snooker-ului) să ia o decizie bună și să îi ofere lui Reanne Evans un wildcard complet, care să îi permită să joace fiecare turneu anul viitor. Merită asta!„, a fost îndemnul lui Doherty, jucător și comenattor de sbooker pentru BBC.

 

 

„Cotă ridicolă” oferită de bookmakeri, apreciază presa britanică

Daily Mail punctează că prestația jucătoarei din Dudley a dat o palmă uriașă lumii snookerului, care a protestat violent și cu lovituri sub centură după ce, la începutul lunii martie, de Ziua Femeii, Evans primea cel mai frumos cadou – invitația pentru tabloul cu 128 de poziții al calificărilor pentru Campionatul Mondial de snooker. „Criticii și bookmakerii care l-au dat favorit pe Doherty favorit 20/1 au arătat ca niște proști după ce Evans și-a trimis ilustrul adversar în corzi, înainte de a se înclina, 8-10„, au scris jurnaliștii britanici.

A jucat incrediil. A fost un meci de snooker bun, dificil de la un capăt la celălalt. A fost multă presiune, o presiune diferită față de tot ce am experimentat până acum. Nu îmi pare rău de regulă pentru adversarii mei, dar de data asta, mi-a părut rău. A jucat mai bine decât mine, dar a pierdut. Nu știu cum am câștigat acel ultim joc„, a declarat după meci Doherty, potrivit presei din Regatul Unit.

Încurajată din tribune de fetița sa de opt ani, pe care o crește singură, dar urmărită și de Ronnie O’Sullivan, cvintuplu campion mondial, Evans, regina absolută a snookerului la Mondialul feminin, cu zece coroane, a pus pe tabelă trei jocuri consecutive, a condus cu 4-3, a egalat la cinci și apoi la șase și își adjudecase matematic, cu punctele disponibile pe masă, accederea în jocul decisiv, dar Kendo a forțat și a obținut snookerul și punctele aferente unei ratări pentru a închide meciul 10-8. „A fost o luptă. Ken a avut sprinturi bune atunci când avea cea mai mare nevoie, dar a fost limpede că a fost sub presiune. Pot să joc mai bine decât am făcut-o. Nu văd nici un motiv pentru care nu aș putea reveni pentru a-l învinge pe Ken sau pe niște jucători mai bine clasați decât el. Sper doar să primesc o mână de ajutor și să primesc acceptul să joc mai multe turnee importante, pentru a câștiga experiență. Săptămâna viitoare revin la clubul fetelor. Cred că aș fi câștigat meicul dacă egalam la 9-9„, a punctat Evans.

Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
Trump, ironie la adresa lui Iohannis de la Casa Albă. Trump către Rutte: „A mai fost o altă persoană care nu mi-a plăcut. Nu am fost fericit. Și cred că l-am ținut departe”
Trump, ironie la adresa lui Iohannis de la Casa Albă. Trump către Rutte: „A mai fost o altă persoană care…
CANCAN.RO a aflat echipele care au părăsit realityshow-ul Antenei 1. Adio, Asia Express! Cuplul la care nu te așteptai
CANCAN.RO a aflat echipele care au părăsit realityshow-ul Antenei 1. Adio, Asia Express! Cuplul la care nu te așteptai
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi…
Svetlana Simion, mama lui Radu Drăgușin, a dezvăluit cum decurge recuperarea fotbalistului și când ar putea reveni: „Nu ne grăbim!”
Svetlana Simion, mama lui Radu Drăgușin, a dezvăluit cum decurge recuperarea fotbalistului și când ar putea reveni: „Nu ne grăbim!”
E gata! Marius Măldărăşanu a luat decizia finală şi e la un pas să pună cerneala pe contract: ”Mai sunt mici detalii de pus la punct”
E gata! Marius Măldărăşanu a luat decizia finală şi e la un pas să pună cerneala pe contract: ”Mai sunt…
Fotbalistul l-a sfidat pe Hagi! A refuzat să intre pe teren:
Fotbalistul l-a sfidat pe Hagi! A refuzat să intre pe teren: "Mâine ai plecat". "Regele" l-a făcut praf în faţa…
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce s-a îngrășat ENORM! A pierdut lupta cu kilogramele: „Nu am timp să mă fandosesc”
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce s-a îngrășat ENORM! A pierdut lupta cu kilogramele: „Nu am timp să mă fandosesc”
Simona Halep, implicată într-un triunghi amoros. Cine este bărbatul pentru care a renunţat la TOT!
Simona Halep, implicată într-un triunghi amoros. Cine este bărbatul pentru care a renunţat la TOT!
BANCUL ZILEI. Ștrulă îl întreabă pe Bulă: - Cum stai cu viața amoroasă?
BANCUL ZILEI. Ștrulă îl întreabă pe Bulă: - Cum stai cu viața amoroasă?
Cine l-ar fi împuşcat în cap pe jandarmul de 27 de ani. Mesaj emoţionant postat de mama tânărului
Cine l-ar fi împuşcat în cap pe jandarmul de 27 de ani. Mesaj emoţionant postat de mama tânărului
Adevărul despre OZN-uri! Suntem SAU NU vizitați de extratereștri?
Adevărul despre OZN-uri! Suntem SAU NU vizitați de extratereștri?
Ce pensie poate avea românul care aşteaptă încă milionul de euro
Ce pensie poate avea românul care aşteaptă încă milionul de euro
Greșeala care ar fi dus la moartea jandarmului Răzvan Arnăut. Filmul tragediei de la Ochiuri!
Greșeala care ar fi dus la moartea jandarmului Răzvan Arnăut. Filmul tragediei de la Ochiuri!
Interzis pentru românii care stau la bloc. Primăria a dat verdictul: Este ilegal!
Interzis pentru românii care stau la bloc. Primăria a dat verdictul: Este ilegal!
Mama și iubita jandarmului împușcat mortal în timpul unui exercițiu de pregătire, îngenuncheate de durere după vestea tragică: „Aerul meu, te voi iubi mereu”
Mama și iubita jandarmului împușcat mortal în timpul unui exercițiu de pregătire, îngenuncheate de durere după vestea tragică: „Aerul meu,…
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi…
Când apare Forza Horizon 5 pe PlayStation 5. Ediții și bonusuri pentru precomenzi
Când apare Forza Horizon 5 pe PlayStation 5. Ediții și bonusuri pentru precomenzi
Cartea de Identitate a Vehiculului: Ești obligat să o ai în mașină?
Cartea de Identitate a Vehiculului: Ești obligat să o ai în mașină?
Gheorghe Hagi a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României
Gheorghe Hagi a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României" în grad de Cavaler. Imagini inedite de la ceremonia specială
×