România încheie Mondialul de hochei U20 pe locul 3 în Divizia a II-a! Tricolorii au învins Estonia după o revenire de senzație

Naționala de tineret a României a încheiat Campionatul Mondial de hochei pe gheață U20 pe un onorabil loc 3! „Tricolorii” au urcat pe podium în Divizia a II-a a Mondialului grație unei victorii obținute in extremis, scor 6-5 în fața țării gazdă Estonia.

Tinerii antrenați de trioul George Justinian, Levente Elekes și Răzvan Lupașcu au părăsit Mondialul de hochei U20 cu capul sus, făcând spectacol în ultimul meci disputat sâmbătă seară în cadrul Grupei A din Divizia a II-a. România a condus cu 2-1 după primul act, dar Estonia avea 5-3 la capătul unei reprize secunde furtunoase, în care s-au înscris nu mai puțin de 5 goluri. Tricolorii au întors însă meciul superb, câștigând repriza a treia cu 3-0, scor final 6-5!

Golurile României au fost marcate de Florin Creangă (15:50), Otto Szopos (15:59), Tamas Reszegh (23:15, 55:44), Zoltan Sandor (40:47) și Balazs Gajdo (56:16). Cel mai bun jucător al partidei a fost ales din tabăra tricoloră: Florin Creangă! În clasamentul final al competiției, Lituania a încheiat pe locul 1, cu 15 puncte, și a promovat în Grupa B a Diviziei I, fiind urmată de Japonia (12 p), România (7 p), Estonia (6 p), Olanda (3p) și Croația (2 p) – retrogradată în Grupa B din Divizia a II-a.

Publicat: 18 12. 2016, 09:42
Actualizat: 18 12. 2016, 10:52