Rusia, interzisă la Jocurile Olimpice din 2018!

Rusia, interzisă la Jocurile Olimpice din 2018!
  • Publicat:
  • Actualizat:

Sportivii ruși au fost interziși la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Pyeongchang 2018, a anunțat, marți, Comitetul Internațional Olimpic, conform BBC.

Decizia vine ca urmare a scandalului de dopaj în masă în care este implicată Rusia, iar atleții care pot dovedi că nu au probleme cu dopingul vor avea șansa de a participa la Olimpiada din postura de sportivi independenți, sub drapel neutru. De asemenea, niciun oficial rus nu a fost acreditat la Jocurile Olimpice găzduite de Coreea de Sud.

Sub conducerea președintelui Thomas Bach, reprezentanții Comitetului Olimpic Internațional s-au întrunit, marți, la Lausanne, pentru a lua decizia în ceea ce privește participarea Rusiei la ediția 2018 a Jocurilor Olimpice de iarnă, de la Pyeongchang.

  • Ediția cu numărul 23 a Jocurilor Olimpice de iarnă debutează pe 9 februarie 2018 și se va încheia pe 25 februarie 2018. Calificările sunt în plină desfășurare în cele șapte sporturi și 102 discipline sportive.
  • Anunțul este așteptat dincolo de ora 20:30

Decizia are la bază o investigație purtată, timp de 16 luni, de Samuel Schmid, fost președinte al Elveției, potrivit BBC. Obiectivul anchetei a fost acela de a stabili dacă Guvernul și instituțiile statului s-au implicat într-adevăr în acțiuni planificate de dopaj pentru ediția din 2014, găzduită de Sochi. Rusia a negat vehement acuzațiile, însă doar în ultima lună, 25 de sportivi ruși au fost suspendați pentru violarea prevederilor anti-doping. 11 sportivi prezenți pe podium la Sochi au fost suspendați retroactiv și au pierdut medaliile câștigate, astfel încât Rusia a părăsit primul loc în clasamentul final pe medalii, ba mai mult a coborât de pe podiumul ediției 2014 a Jocurilor.

Port-drapelul de la Sochi a fost suspendat

Port-drapelul Rusiei la ediția de acasă a Jocurilor, Alexander Zubkov (bob), se află printre sportivii suspendați, potrivit Associated Press, pentru că ar fi încercat să distrugă probe ale dopării sportivilor. În vârstă de 43 de ani, Zubkov se retrăsese din activitatea competițională și fusese ales președinte al Federației Ruse de Bob și Skeleton. Zubkov a declarat pentru agenția de presă că „toate rezultatele sale au fost curate de-a lungul carierei, dar sportul s-a transformat în politică„.

Precedentul Rio

O decizie similară a fost necesară înaintea Jocurilor Olimpice de vară de la Rio: în 2016, CIO a refuzat să interzică accesul tuturor sportivilor ruși la întreceri, însă fiecare Federație a avut dreptul de a lua decizii independente. Astfel, numărul de sportivi ruși prezenți la Rio a fost semnificativ, de ordinul sutelor, iar zestrea de medalii a urcat la borna 56.

Contextul deciziei: punctul de vedere venit de la WADA și amenințarea boicotului

În luna noiembrie, Agenția Mondială Andi-Doping a decis că Rusana – agenția anti-doping națională din Rusia – nu întrunește în continuare criteriile sale pentru a primi acreditare.

S-a vorbit în săptămânile premergătoare deciziei CIO și despre un posibil boicot al Rusiei în cazul în care sportivii săi vor fi obligați să participe sub steag neutru.

Rusia pledează pentru șanse acordate tinerilor

Prin voci precum cea a campioanei de la patinaj viteză – Svetlana Zhurova – Rusia pledează pentru a nu răpi bucuria Jocurilor Olimpice tinerilor curați. „Sistemul nostru anti-doping s-a îmbunătățit. Deși nu le pot da sfaturi celor de la CIO, mi-aș dori ca aceștia să nu îi uite pe adolescenții pentru care aceasta ar fi prima ediție a Jocurilor. Este o asemenea mândrie să îți vezi steagul – este important pentru tine și pentru țara ta. Responsabilitatea trebuie să fie individuală, nu colectivă. Toată lumea înțelege acum în Rusia că dopingul este Răul„, a declarat campioana olimpică din 2006 pentru BBC.

 

Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
Kremlinul așteaptă detalii din partea SUA privind planul de încetare a focului în Ucraina
Kremlinul așteaptă detalii din partea SUA privind planul de încetare a focului în Ucraina
Obiectul BIZAR care a fost pus pe sicriul cu trupul neînsuflețit al Minervei. Toți cei prezenți la înmormântare au rămas mască!
Obiectul BIZAR care a fost pus pe sicriul cu trupul neînsuflețit al Minervei. Toți cei prezenți la înmormântare au rămas…
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi…
Lovitură pentru tricolori! Austriecii îl contrazic pe Mihai Stoichiță în cazul lui Raul Florucz: „Probabil nu înțelege regulamentul”
Lovitură pentru tricolori! Austriecii îl contrazic pe Mihai Stoichiță în cazul lui Raul Florucz: „Probabil nu înțelege regulamentul”
E gata! Marius Măldărăşanu a luat decizia finală şi e la un pas să pună cerneala pe contract: ”Mai sunt mici detalii de pus la punct”
E gata! Marius Măldărăşanu a luat decizia finală şi e la un pas să pună cerneala pe contract: ”Mai sunt…
Negocierile dintre Becali şi Alibec:
Negocierile dintre Becali şi Alibec: "Te laşi de ţigară, fără ciocolată şi Cola". Răspunsul atacantului l-a blocat pe finanţatorul FCSB…
Imagini indecente cu Vica Blochina, fosta lui Pițurcă, în costum de baie la 49 de ani, după operații estetice! Se mândrește cu silueta ei
Imagini indecente cu Vica Blochina, fosta lui Pițurcă, în costum de baie la 49 de ani, după operații estetice! Se…
Simona Halep, implicată într-un triunghi amoros. Cine este bărbatul pentru care a renunţat la TOT!
Simona Halep, implicată într-un triunghi amoros. Cine este bărbatul pentru care a renunţat la TOT!
BANCUL ZILEI. Bulă participă la un concurs de supravieţuire şi ia cu el o păpuşă gonflabilă
BANCUL ZILEI. Bulă participă la un concurs de supravieţuire şi ia cu el o păpuşă gonflabilă
"Vrem să mai fim minţiţi şi de altcineva". Românii din "Piaţa la doi boi" din Bruxelles explică de ce nu…
Astronomii au detectat un SUNET de MOARTE în Cosmos
Astronomii au detectat un SUNET de MOARTE în Cosmos
Care a putut să fie primul job al magnatului român care a ajuns acum la fel de bogat ca Ion Ţiriac. A văzut anunţul în ziar
Care a putut să fie primul job al magnatului român care a ajuns acum la fel de bogat ca Ion…
Vedeta care regretă că a participat la Ferma și Survivor România la PRO TV: „Trei lei în plus”
Vedeta care regretă că a participat la Ferma și Survivor România la PRO TV: „Trei lei în plus”
Taxă obligatorie pentru șoferi. E valabilă pe toate drumurile din România. Amendă 4.500 de lei pentru cine NU o achită
Taxă obligatorie pentru șoferi. E valabilă pe toate drumurile din România. Amendă 4.500 de lei pentru cine NU o achită
George Bondor s-a sinucis! Detalii de ultimă oră
George Bondor s-a sinucis! Detalii de ultimă oră
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi…
Când apare Forza Horizon 5 pe PlayStation 5. Ediții și bonusuri pentru precomenzi
Când apare Forza Horizon 5 pe PlayStation 5. Ediții și bonusuri pentru precomenzi
Rățușca cea urâtă s-a transformat într-un SUV cu adevărat dezirabil. KGM Actyon a debutat oficial în România – VIDEO
Rățușca cea urâtă s-a transformat într-un SUV cu adevărat dezirabil. KGM Actyon a debutat oficial în România – VIDEO
Gheorghe Hagi a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României
Gheorghe Hagi a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României" în grad de Cavaler. Imagini inedite de la ceremonia specială
×