Și-a revenit Kofler! Austriacul a dominat a doua etapă a Cupei Mondiale de sărituri cu schiurile disputată la Soci

Într-o etapă în care primii clasați în ierarhia Cupei Mondiale au avut evoluții inconstante, Andreas Kofler  a câștigat azi cea de-a doua etapă a Cupei Mondiale la sărituri cu schiurile disputată pe trambulina mică de la Soci.

Kofler a fost cel mai constant sportiv în această după-masă, reușind sărituri de 101,5 și 102,5 metri pe trambulina mică de la Soci, pe care va avea loc concursul olimpic în 2014. Austriacul a totalizat 271,3 puncte, cu 3,6 mai multe decât ocupantul locului secund, neamțul Richard Freitag. Pe trei s-a clasat tânărul Andreas Wellinger (17 ani), cu 261,6 puncte, după sărituri de 100,5 și 103 metri. A fost prima victorie din acest sezon a lui Kofler, care a urcat

Liderul Cupei Mondiale, Severin Freund, a încheiat pe poziția a cincea, cu 259,5 puncte, după o săritură de 103 metri în manșa secundă, câștigând cinci locuri față de prima manșă. Germania a fost și cea mai bine reprezentată țară în top 10, cu cinci săritori.

După ce Gregor Schlierenzauer a câștigat prima etapă desfășurată la Soci și s-a apropiat la doar 13 puncte în ierarhia Cupei Mondiale de Severin Freund, austriacul a dezamăgit ieri. Nu a sărit decât 96,5 metri în prima manșă, fiind extrem de aproape de eliminare, după ce s-a clasat doar pe locul 27! Nici în manșa secundă, Schlierenzauer nu s-a descurcat mai bine, urcând doar două poziții în clasamentul final! Sportivi precum Dmitri Vasiliev, Roman Koudelka sau Jakub Janda nu s-au calificat nici măcar în manșa secundă, alternând evoluțiile bune cu cele slabe în acest sezon!