Șoc în Liga Campionilor: Gloria Bistrița a spulberat-o pe CSM București, după 17 meciuri în care nu câștigase în fața „tigroaicelor”

Campioana României la handbal feminin, CSM București, a fost spulberată de Gloria Bistrița în primul meci din Grupa A a Ligii Campionilor.

Prima etapă din Grupa A a Ligii Campionilor a programat un duel românesc, între Gloria Bistrița și CSM București.

Gloria Bistrița, care nu câștigase de 17 meciuri în fața „tigroaicelor”, a spulberat CSM București în Liga Campionilor

Cele două formaţii fuseseră adversare și pe 23 august, când CSM București s-a impus cu 28-27 în ultimul act al turneului final al Supercupei României. De această dată, lucrurile au stat cu totul și cu totul altfel.

Echipa bistrițeană, care a avut statut de gazdă, a făcut o primă repriză excelentă și a intrat la cabine cu un avans de trei goluri, 16-13. În partea a doua a confruntării, apărarea Gloriei a jucat excelent, iar formația pregătită de Florentin Pera, care este și selecționerul naționalei feminine, s-a impus cu 30-26.

Gloria Bistrița este debutantă în Liga Campionilor și participă în această competiție după ce a primit wildcard, ca urmare a faptului că în stagiunea precedentă a jucat finala EHF European League.

Cristina Neagu a marcat doar patru goluri în meciul Gloria Bistrița – CSM București

Golurile echipei din Bistrița în meciul cu CSM București au fost marcate de Valeriia Kirdiaşeva, Seynabou Mbengue Rodriguez, Asuka Fujita toate cu șase goluri, Danila Patricia So Delgado Pinto, Dagmara Nocun ambele cu trei goluri, Tamires Morena De Araujo Frossard, Gnonsiane Niombla câte două goluri și Greta Kacsor un gol.

Pentru campioana României au înscris Elizabeth Omoregie nouă goluri, Elilie Hegh Arntzen cinci, Cristina Neagu patru, Inger Smits, Monika Kobylinska câte două, Emma Cecille Uhrskov Friis, Alexandra Dindiligan, Trine Jensen Ostergaard și Crina Elena Pintea câte un gol.

Tot în prima etapă din Grupa A a Ligii Campionilor mai sunt programate partidele dintre FTC Budapesta – Nykobing Falster Handboldclub, Podravka Koprivnica – Krim Ljubljana şi Storhamar Handball Elite – Metz Handball.

În etapa a doua, Gloria Bistriţa va juca în deplasare cu Metz pe 14 septembrie, iar a doua zi CSM Bucureşti primește replica celor de la Storhamar.

Rapid joacă duminică, pe teren propriu, cu Buducnost

Vicecampioana României, Rapid, face parte din Grupa B și joacă duminică, 8 septembrie, pe teren propriu, cu Buducnost.

Primele două clasate din fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală ale competiției. Echipele de pe locurile 3-6 vor evolua în play-off, în cruciș (locul 3 din Grupa A cu locul 6 din Grupa B, locul 4 din Grupa A cu locul 5 din Grupa B și așa mai departe) pentru alte patru locuri disponibile în sferturi. Turneul Final Four are loc la Budapesta, pe 31 mai și 1 iunie.

Deţinătoarea trofeului este gruparea maghiară Gyor ETO, care a câştigat trofeul pentru a șasea oară.

Publicat: 07 09. 2024, 19:32