Americanii au fost primii care au reacționat, după victoria Simonei Halep la Hong Kong. Au dat verdictul, după ce au văzut cum a jucat: „A supraviețuit dramatic”

Simona Halep is in action during a tennis demo event for a sports festival in Cluj-Napoca, Romania, on June 15, 2024. CTP Cluj-Napoca - Sports Festival 2024, Romania - 15 Jun 2024,Image: 883394869, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Simona Halep a câștigat primul meci după o pauză de cinci luni din circuit și americanii au dat verdictul, după ce au văzut cum a jucat pe final sportiva română.

Este o zi mare pentru sportul românesc. Simona Halep, cea mai titrată jucătoare de tenis din România, a revenit pe teren după o pauză de cinci luni și a reușit să obțină prima victorie după doi ani. Jurnaliștii americani au scos în evidență faptul că sportiva a supraviețuit dramatic pe final de meci reușind să se impună în fața Arinei Rodionova (125 WTA), 6-2, 4-6, 6-4.

Ce au scris americanii despre primul succes al Simonei Halep: „Supraviețuiește dramatic”

Presa din SUA a fost prima care a reacționat imediat după finalul partidei în care Simona Halep a obținut prima victorie după doi ani în circuitul WTA.

Simona Halep supraviețuiește dramatic pentru a obține prima victorie după mai bine de doi ani!”,a notat Tennis World USA.

Sportiva a primit un wildcard pentru turneul din Hong Kong și a răspuns pozitiv invitației, spre surprinderea fanilor săi. Simona Halep a avut doi ani extrem de dificili în care a trecut prin două procese dificile, după ce ITIA a suspendat-o pentru dopaj. A fost exclusă din circuit patru ani, dar TAS a decis să îi fie redusă pedeapsa la doar nouă luni.

Astăzi, 2 octombrie, Simona Halep a revenit după o accidentare suferită în primul meci, după revenirea în circuit, care a ținut-o departe de teren încă cinci luni. Fostul lider WTA a avut un start în forță și a obținut primul set (6-2). Rodionova și-a adjudecat al doilea set (6-4), iar în ultimul set românca a reușit să se impună la capătul unui meci de aproape două ore.

Simona Halep a revenit câștigătoare pe teren după o absență de cinci luni după ce a învins-o pe numărul 114 mondial, Arina Rodionova, la turneul WTA 125 de la Hong Kong și a obținut și prima ei victorie de când a învins-o pe Anastasia Potapova în 2022. la Cincinnati. Miercuri, fosta numărul 1 mondial a jucat primul ei meci de când o accidentare la genunchi a forțat-o să se retragă la jumătatea meciului din Trophée Clarins, în luna mai. Și după ce a făcut un start puternic, românca a început să se chinuie puțin și a dat dovadă de o oarecare inconsecvență, dar după câteva momente dramatice, a reușit în cele din urmă să o învingă pe Rodionova cu 6-2, 4-6, 6-4 în puțin peste două ore de joc”, au notat jurnaliștii americani.

„A fost foarte greu” e prima reacție a Simonei Halep

La finalul partidei cu Arina Riodionova, Simona Halep a transmis că e fericită fiindcă a revenit la Hong Kong, dar totodată se simte foarte obosită și abia așteaptă să ajungă la hotel să se odihnească.

Multumesc celor care au venit, e o plăcere să revin aici. Mă simt foarte obosită, am venit aici, pentru că am avut o oportunitate, după ce am primit un wild-card. Îmi place să joc aici, dar a fost foarte greu azi. Vreau să mă recuperez, pentru a juca din nou mâine. Vreau să am grijă de corpul meu. A dat toată energia mea în acest meci, vreau să merg la hotel să mă odihnesc”, a declarat Simona Halep, după victoria cu Rodionova.

Publicat: 02 10. 2024, 16:55
Actualizat: 02 10. 2024, 17:05