Ana Bogdan a dat lovitura la Osaka! Premieră pentru sportiva din România

Ana Bogdan / Foto Profi Media (13 octombrie)

Ana Bogdan a reușit o victorie mare la turneul WTA 250 de la Osaka (Japonia). Sportiva de 32 de ani a ajuns în sferturile de finală, după ce a trecut de Maria Bouzkova.

Ana Bogdan s-a impus cu 6-0, 7-6 (5) în fața jucătoarei de pe locul 43 mondial, reușind un prim set fabulous, care a bifat un nou capitol în cariera ei. Ana Bogdan nu câștigase niciodată un set la zero în fața unei jucătoare din Top 50 mondial.

Ana Bogdan a învins-o pe Maria Bouzkova și e în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Osaka

Victoria o trimite pe Ana Bogdan între primele opt jucătoare ale turneului. Pentru un loc în careul de ași de la Osaka, Ana Bogdan se va duela cu Suzan Lamens (125 WTA), care a trecut în optimi de Lucia Bronzetti, scor 6-3, 6-4. Ana nu a mai întâlnit-o niciodată pe olandeză, dar are o șansă mare de a urca în semifinale.

Ana Bogdan va juca pentru a 3-a oară în sferturile de finală ale unui turneu WTA în acest an. Ea a atins această fază la Transylvania Open și Cleveland. La Cluj-Napoca a ajuns chiar în ultimul act, unde a pierdut la Karolina Pliskova.

Pentru accesul în sferturile turneului japonez, Ana va încasa 6.608 dolari, iar dacă va ajunge în semifinale va avea acces la un cec în valoare de 11.600 dolari.

Ana Bogdan ocupă momentan locul 111 mondial, dar cu un success la Osaka ar reveni în top 100. Românca are, în 2024, un total de 37 de meciuri, dintre care 16 victorii și 21 de înfrângeri. A câștigat anul acesta 624.024 dolari, care s-au adăugat la câștigul total de 3.436.628 dolari al carierei sale.

Ana Bogdan este a patra româncă în clasamentul WTA. Sorana Cîrstea, ocupanta locului 69, este în continuare cel mai bine clasată româncă în ierarhia mondială.

A doua jucătoare din țara noastră prezentă în Top 100 WTA este Jaqueline Cristian, cea care a urcat de pe 75 pe 73.

Gabriela Ruse a coborât şase locuri şi este pe 96, în vreme ce Irina Begu a urcat trei poziții şi este acum pe 97.

Publicat: 17 10. 2024, 09:02