Ana Bogdan a pierdut în primul tur la Cincinnati

Ana Bogdan (78 WTA) a fost eliminată în primul tur la Cincinnati. Sportiva noastră a pierdut în fața Ekaterinei Makarova (Rusia; 49 WTA), 6-3; 6-2.

Ana Bogdan nu a putut furniza surpriza și a pierdut în fața Makarovei, care a făcut un meci solid. Românca nu a avut șanse în fața adversarei sale, reușind un singur break în meci, în primul set, la scorul de 4-2 pentru Makarova. Rusoaica a reușit 2 break-uri în prima manșă și s-a impus cu 6-3, după 31 de minute.

Al doilea set a decurs după aceleași coordonate. Ekaterina Makarova a făcut două break-uri, unul la începtul și unul în finalul setului, și a închis meciul cu 6-2.

Ana Bogdan a trecut prin calificări pentru a fi prezentă pe tabloul principal la Cincinnati. În primul tur a învins-o pe Monica Niculescu (62 WTA), scor 6-2; 7-6(8), iar în turul 2 pe Donna Vekic (Croația; 42 WTA), scor 6-3;6-2.

Prezența în primul tur la Cincinnati este recompensată cu 8.100 de dolari și 1 punct WTA.

Publicat: 14 08. 2018, 20:52
Actualizat: 14 08. 2018, 20:53