Ana Bogdan (România, 95 WTA) a pierdut în mod surprinzător meciul cu Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia, 92 WTA), scor 6-7(1), 0-6 în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Marbella (Spania).

Dacă în primul tur a arătat un joc solid și i-a lăsat un singur game Donnei Vekic (Croația, 110 WTA), Ana Bogdan a dezamăgit în optimile turneului de la Marbella, dotat cu premii în valoare totală de 92.742 de dolari.

De data aceasta, sportiva din Sinaia a fost ea cea care a cedat un set cu 6-0, în fața Annei Karolina Schmiedlova, scor 6-7(1), 0-6. România nu mai are nicio jucătoare pe tabloul de simplu de la Marbella, Irina Bara (120 WTA) pierzând încă din runda inaugurală, 1-6, 4-6 cu Panna Udvardy (Ungaria, 83 WTA).

Ana Bogdan, învinsă într-un mod neverosimil în optimi la Marbella! Românca a cedat cu 6-0 setul al doilea cu Anna Schmiedlova

Ana Bogdan a pierdut dramatic primul set al meciului cu Anna Karolina Schmiedlova, disputat joi, în optimi la Marbella! Românca a avut o revenire ireală de la 2-5, adjudecându-și patru game-uri consecutive! Apoi, românca a irosit trei mingi de set la 6-5, slovaca reușind rebreak-ul in-extremis. În tie-break, Bogdan nu a luat decât un singur game, iar Schmiedlova s-a dezlănțuit pe zgura de la Marbella. În actul secund, aceasta a făcut-o KO pe Ana Bogdan, pe care a eliminat-o cu 7-6(1), 6-0, după o oră și 57 de minute de joc.

Ana Bogdan începuse spectacuos turneul de la Marbella, trecând cu 6-1, 6-0 de o adversară periculoasă! Donna Vekic a câștigat primul titlu după patru ani și al treilea din carieră la Courmayeur (Italia), pe finalul sezonului trecut. Aceasta nu a avut nicio șansă în fața Anei Bogdan! Românca a servit excelent, reușind 5 ași și un procentaj de 90% pe primul serviciu! De partea cealaltă, Vekic nu a expediat niciun as și a câștigat doar 33% din mingile jucate cu primul serviciu. Dar aventura Annei Bogdan la Marbella nu a durat prea mult, în ciuda victoriei spectaculoase din primul tur.

Publicat: 31 03. 2022, 18:08