ANALIZĂ‚ | Luptă deschisă pentru coroana de la Turneul Campioanelor. Muguruza, cea mai în formă adversară a lui Halep. Plusurile și minusurile Simonei înainte de Singapore

ANALIZĂ‚ | Luptă deschisă pentru coroana de la Turneul Campioanelor. Muguruza, cea mai în formă adversară a lui Halep. Plusurile și minusurile Simonei înainte de Singapore
  • Publicat:
  • Actualizat:
  • Fără Serena Williams, retrasă din cursă, șase jucătoare au obținut deja calificarea pentru turneul de la Singapore: Simona Halep (România), Garbine Muguruza (Spania), Maria Șarapova (Rusia), Agnieszka Radwanska (Polonia), Petra Kvitova (Cehia) și Angelique Kerber (Germania), urmând ca ocupantele ultimelor două poziții să fie stabilite în această săptămână, când au loc turneele de la Moscova și Luxemburg.
  • Cinci jucătoare, Lucie Safarova (Cehia), Flavia Pennetta (Italia), Timea Bacsinszky (Elveția), Carla Suarez Navarro (Spania) și Karolina Pliskova (Cehia) sunt umăr la umăr, miza fiind una dintre cele două poziții rămase libere.


În lipsa Serenei Williams, liderul absolut al tenisului feminin în ultimele sezoane, circuitul WTA se află într-o căutare continuă, iar accidentările unor jucătoare de top, precum Șarapova sau Kvitova, forma slabă a altora și rezultatele oscilante ale fetelor de la marginea inferioară a top 10 fac ca nicio pretendentă să nu se ridice cu argumente solide la înlocuirea legendei americane în poziția de forță dominantă în WTA.


Clasamentul pentru Singapore cu o săptâmână înaintea startului turneului

Săptămâna viitoare, începând cu 26 octombrie, elita tenisului feminin își va da întâlnire în sala din Singapore, la Turneul Campioanelor, competiție la care vor avea acces cele mai bune opt jucătoare ale lumii. Singapore nu reprezintă doar finalul anului calendaristic în WTA, ci și locul în care se pun bazele pentru anul 2015 și începutul epocii post Serena Williams. În lipsa americancei, retrasă din cursă, șase jucătoare au obținut deja calificarea: Simona Halep (România), Garbine Muguruza (Spania), Maria Șarapova (Rusia), Agnieszka Radwanska (Polonia), Petra Kvitova (Cehia) și Angelique Kerber (Germania), urmând ca ocupantele ultimelor două poziții să fie stabilite în această săptămână, când au loc turneele de la Moscova și Luxemburg.


Cinci jucătoare, Lucie Safarova (Cehia), Flavia Pennetta (Italia), Timea Bacsinszky (Elveția), Carla Suarez Navarro (Spania) și Karolina Pliskova (Cehia) sunt umăr la umăr, miza fiind una dintre cele două poziții rămase libere la turneul de la Singapore.

În contextul în care mai multe jucătoare, printre care nume sonore precum Caroline Wozniacki sau Agnieszka Radwanska, se plâng de durata prea mare a sezonului competițional, finalul de an scoate la iveală o realitate tristă în circuitul WTA: fetele care au dominat întreg sezonul sunt fie ieșite din formă, fie au probleme cu accidentările, ceea ce înseamnă că, dacă adăugăm absența Serenei, Turneul Campioanelor devine mai deschis decât niciodată, într-o perioadă în care apele sunt tulburi în top 10, iar oricine poate bate pe oricine.

După US Open, turneu care a stat sub semnul eșecului Serenei și al finalei surprinzătoare dintre Vinci și Pennetta, caravana s-a mutat rapid pe cimentul din Asia, locul în care, în mod tradițional, se dau bătăliile pentru prezența la Singapore. Cu Șarapova accidentată, capabilă să joace un singur meci din iulie până în octombrie, și Kvitova sâcâită de mononucleoză, logica spunea, cel puțin pe hârtie, că Simona Halep va fi starul care va atrage întreaga atenție. Doar că problemele româncei, care a pierdut surprinzător la Guangzhou, Wuhan și Beijing, turnee în care pornea cu prima șansă, au adâncit și mai mult golul din fruntea clasamentului.

Muguruza, cea mai în formă jucătoare a momentului

De forma proastă și problemele fizice ale fetelor din top 4 a profitat din plin Garbine Muguruza, iberica finalistă la Wimbledon, dar care a dezamăgit la US Open. Jucătoarea cu origini în Venezuela a avut o toamnă aproape perfectă în Asia. S-a oprit în sferturi la Tokyo, a pierdut finala de la Wuhan, în fața lui Venus Williams, dar a câștigat la Beijing de manieră clară, cu doar două seturi cedate și victorii la adversarele directe Bacsinzky și Radwanska, în finală respectiv semifinală. Rezultatele tinerei de doar 21 de ani vin pe fondul colaborării cu Sam Sumyk, fostul antrenor al Victoriei Azarenka, pe care a dus-o spre câștigarea a două titluri majore, și Eugenie Bouchard.


Muguruza și Sumyk au început colaborarea la turneul de la Tokyo. Au urmat, apoi, rezultate satisfăcătoare pentru jucătoarea din Spania,

Jocul lui Garbine s-a schimbat mult în bine. Iberica a eliminat desele erori neforțate, a lucrat mult pe plan tactic, e adepta unui tenis ceva mai așezat și, punând în ecuație faptul că a demonstrat de-a lungul timpului că poate evolua constant bine pe orice suprafață, Singapore ar putea deveni scena pe care tenisul mondial își poate descoperi un nou star.

Kerber și Radwanska vin tare pe turnantă

Prezențe constante la Turneul Campioanelor în ultimii ani, Agnieskzka Radwanska (26 de ani) și Angelique Kerber (27 de ani) au ieșit la suprafață în ultimele săptămâni, în care au reușit să obțină și calificarea pentru Singapore.

Poloneza, invizibilă aproape în prima jumătate a sezonului, s-a trezit brusc pe final. A câștigat la Tokyo, s-a oprit în semifinale la Beijing, iar săptămâna trecută a rămas în China, la turneul de la Tianjin, unde a ridicat trofeul deasupra capului fără să piardă măcar un set, arătând un joc apropiat de cel care o ajuta să ajungă până pe numărul doi WTA.

În paralel cu Radwanska, germanca Angelique Kerber a dat și ea asaltul final pentru Turneul Campioanelor. Una dintre cele mai constante jucătoare din circuit, Kerber a jucat sub potențialul său la turneele importante din America de Nord, astfel că s-a văzut pusă în poziția de a trage tare pe finalul anului. Și-a regăsit drumul repede, a bifat două sferturi de finală la Tokyo și Beijing, o semifinală la Wuhan, iar duminică a pierdut finala de la Hong Kong (6-3, 6-7, 1-6 cu Jelena Jankovic), suficient, însă, pentru a-și asigura biletele pentru Singapore.

Plusurile și minusurile Simonei înainte de Singapore

Finalistă în 2014, an în care o spulbera pe Serena de manieră categorică,  Simona va fi considerată principală favorită a turneului de la Singapore. Este numărul 2 WTA, a arătat în 2015 că poate face față presiunii și că este poate singura jucătoare care se poate bate de la egal la egal cu Serena. Argumentele constănțencei sunt, evident, puternice, dar lipsa meciurilor în ultima vreme, accidentarea la gleznă și căderea inexplicabilă din meciul cu Konta, de la Wuhan, o readuc pe Halep la un nivel apropiat de al celorlalte adversare. Mai mult, un detaliu mai puțin cunoscut i-ar putea da bătăi de cap româncei: Simona nu a jucat decât două meciuri pe hard indoor, suprafața pe care se va juca la Singapore, ambele la Galați, în Fed Cup, la începutul lunii februarie.

Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
Alertă de ninsoare severă emisă de meteorologii Accuweather în București. La câți centimetri va ajunge stratul de zăpadă
Alertă de ninsoare severă emisă de meteorologii Accuweather în București. La câți centimetri va ajunge stratul de zăpadă
Real Madrid tremură: Jude Bellingham riscă până la 12 etape de suspendare!
Real Madrid tremură: Jude Bellingham riscă până la 12 etape de suspendare!
Monalisa Liuba a avut o presimțire TERIFIANTĂ în ziua în care a murit pe masa de operație! DEZVĂLUIRI ȘOCANTE
Monalisa Liuba a avut o presimțire TERIFIANTĂ în ziua în care a murit pe masa de operație! DEZVĂLUIRI ȘOCANTE
Replică cu stil din partea lui Elias Charalambous pentru Răzvan Lucescu, după ce a numit ‘fake’ victoria FCSB-ului
Replică cu stil din partea lui Elias Charalambous pentru Răzvan Lucescu, după ce a numit ‘fake’ victoria FCSB-ului
UEFA a văzut ce schimbări a făcut Gigi Becali la pauză şi a reacţionat! Ce a notat forul european după „remontada” extraordinară reuşită de FCSB
UEFA a văzut ce schimbări a făcut Gigi Becali la pauză şi a reacţionat! Ce a notat forul european după…
Incredibil. Colţescu i-a recunoscut lui Claudiu Tudor că a greşit să anuleze golul Petrolului: ”A zis că poate s-a păcălit. O bătaie de joc!”
Incredibil. Colţescu i-a recunoscut lui Claudiu Tudor că a greşit să anuleze golul Petrolului: ”A zis că poate s-a păcălit.…
Daniela Crudu a ajuns piele și os, după două nașteri! Imaginile care i-au șocat pe fanii săi
Daniela Crudu a ajuns piele și os, după două nașteri! Imaginile care i-au șocat pe fanii săi
Laurette rupe tăcerea despre relaţile cu Horia Tecău, Cristi Borcea şi Ion Ţiriac. A recunoscut tot: „Se supără soţia lui!”
Laurette rupe tăcerea despre relaţile cu Horia Tecău, Cristi Borcea şi Ion Ţiriac. A recunoscut tot: „Se supără soţia lui!”
BANCUL ZILEI. Bubulina: - I-am zis soțului că aseară am călcat strâmb!
BANCUL ZILEI. Bubulina: - I-am zis soțului că aseară am călcat strâmb!
A sugrumat-o cu un prosop pe mama copiilor săi, orbit de gelozie. Trupul femeii a fost găsit după 68 de zile, înfășurat într-un cearșaf și îngropat în șanț
A sugrumat-o cu un prosop pe mama copiilor săi, orbit de gelozie. Trupul femeii a fost găsit după 68 de…
O planetă mai BUNĂ decât Pământul, la o aruncătură de băț
O planetă mai BUNĂ decât Pământul, la o aruncătură de băț
Magnatul român care le-a cerut socrilor o maşină şi o sumă de bani pentru a da drumul unei afaceri a ajuns acum la fel de bogat ca Ion Ţiriac
Magnatul român care le-a cerut socrilor o maşină şi o sumă de bani pentru a da drumul unei afaceri a…
'O terorizează! E bolnav de gelozie!' CRBL a disperat-o pe biata Olga. Relația lor are zilele numărate
'O terorizează! E bolnav de gelozie!' CRBL a disperat-o pe biata Olga. Relația lor are zilele numărate
Ruptură totală între prinții Harry și William. S-a aflat ce a făcut de Meghan Markle
Ruptură totală între prinții Harry și William. S-a aflat ce a făcut de Meghan Markle
Crimă din gelozie, în Dolj! Un bărbat l-a ucis pe actualul iubit al fostei soții, în casa acesteia. Victima venise să îi aducă flori iubitei
Crimă din gelozie, în Dolj! Un bărbat l-a ucis pe actualul iubit al fostei soții, în casa acesteia. Victima venise…
Cei mai obraznici 'iepuraşi' din România. Poze de colecție cu Andreea Bălan, Anda Adam, Lavinia Pârva
Cei mai obraznici 'iepuraşi' din România. Poze de colecție cu Andreea Bălan, Anda Adam, Lavinia Pârva
Jocuri gratuite oferite în februarie. Oferte pentru PC, săptămânal
Jocuri gratuite oferite în februarie. Oferte pentru PC, săptămânal
Jocheul irlandez Michael O'Sullivan a murit după ce a căzut în timpul unei curse
Jocheul irlandez Michael O'Sullivan a murit după ce a căzut în timpul unei curse
2025: Poți depăși o căruță pe linia continuă? Ce spune Codul Rutier
2025: Poți depăși o căruță pe linia continuă? Ce spune Codul Rutier
Laurențiu Reghecampf a cerut-o în căsătorie Corina Caciuc! Cum a reacționat mama fiilor lui, Landon și Liam
Laurențiu Reghecampf a cerut-o în căsătorie Corina Caciuc! Cum a reacționat mama fiilor lui, Landon și Liam
×