Andreea Mitu a fost eliminată de Madison Keys în optimi la Charleston. E cea mai bună performanță a jucătoarei de care Ilie Năstase nu a auzit

Jucătoarea de tenis Andreea Mitu, locul 107 mondial, a fost eliminată, joi, în turul trei al turneului de la Charleston (SUA), dotat cu premii totale de 731.000 de dolari, informează wtatennis.com.

• Ilie Năstase a declarat în urmă cu câteva zile că nu a auzit de ea, iar Andreea Mitu (107 WTA) s-a ambiționat în loc să se supere.
  • „Eu nici nu am auzit de Mitu. Nu știu ce vom face acolo pentru că nu cunosc cât de bună este echipa asta”, a spus Ilie Năstase după ce a aflat că Andreea a fost convocată pentru meciul României cu Canada, din Fed Cup (18-19 aprilie).
  • Pentru Mitu, accederea în optimile turneului a reprezentat cea mai bună performanță din carieră

Mitu a fost învinsă de sportiva americană Madison Keys, a șaptea favorită a turneului, scor 6-2, 6-0, într-o oră și două minute.

Prezența în turul trei la o competiție WTA Premier este cea mai bună performanță din cariera Andreei Mitu.

Pentru participarea în optimi la Charleston, Mitu a obținut 55 de puncte WTA și 8.670 de dolari.

Andreea Mitu face parte din echipa de Fed Cupa României pentru întâlnirea cu formația Canadei, alături de Irina-Camelia Begu, locul 36 WTA, Alexandra Dulgheru, locul 68 WTA și Raluca Olaru, locul 58 WTA.