Câți bani a câștigat Sorana Cîrstea la Roland Garros! Pentru orice român ar fi o sumă uriașă, dar lui Ion Țiriac, tatăl iubitului ei, cecul nu îi ajunge să-și plătească loja

Sorana Cîrstea a pierdut în fața Annei Blinkova, scor 3-6, 6-3, 6-7 (5), în primul tur al turneului de la Roland Garros.

Deși a fost eliminată repede din competiție, românca va încasa bani frumoși pentru participare.

Suma de bani câștigată de Sorana Cîrstea pentru participarea la Roland Garros

Sorana Cîrstea și Anna Blinkova s-au duelat timp de două ore și 26 de minute, iar la final românca a ieșit înfrântă. În ciuda eliminării încă din primul tur, jucătoarea născută la București va primi o sumă fabuloasă pentru participarea la Roland Garros. Mai concret, ar fi vorba de 73.000 de euro.

Mai mult, după meciul cu Anna Blinkova, românca a primit 10 puncte în clasamentul WTA. Dacă ar fi reușit să o elimine pe rusoaică, bucureșteanca s-ar fi ales cu un cec în valoare de 110.000 de euro și 70 de puncte în ierarhia mondială.

Deși 73.000 de euro par mulți bani pentru un om de rând, suma nu-i ajunge lui Ion Țiriac, tatăl iubitului Soranei, să își plătească loja de la Roland Garros.

Sorana Cîrstea, dărâmată după eliminarea de la Roland Garros

După eliminarea din primul tur, Sorana Cîrstea a spus că vrea să uite cât mai repede meciul cu Anna Blinkova.

„Nu a fost un meci de care să vreau să-mi amintesc… Am început bine, 3-0. La 3-2 am pus călcâiul, la care am probleme încă din februarie, cumva, nu știu, încercând să plec de la o minge, și am simțit că mi-a băgat cineva un cuțit.

A fost un meci pe care l-am avut în mână, am avut foarte multe ocazii, inclusiv în setul decisiv, am avut 6-5, 30 egal, acolo ar fi trebuit să fiu un pic mai atentă.

E destul de complicat pentru că, pentru a-mi reface călcâiul, trebuie să iau pauză o lună și nu pot să fac asta pentru că sunt în mijlocul sezonului…

Știu sigur că nu merg la Jocurile Olimpice pentru că nu m-am calificat conform criteriilor”, a declarat Sorana Cîrstea, pentru Eurosport.

Publicat: 28 05. 2024, 23:00
Actualizat: 28 05. 2024, 23:03