Câți bani a primit Jaqueline Cristian pentru că a eliminat la turneul de la Beijing campioana de la Wimbledon

SURSA FOTO: PROFIMEDIA
Vezi galeria foto - 5 poze

Jaqueline Cristian (26 de ani – 80 WTA) părăsește turneul de la Beijing în turul 3, în ciuda faptului că a eliminat-o anterior pe Barbora Krejcikova (28 de ani – 10 WTA), campioana de la Wimbledon 2024.

Luni dimineață, 30 septembrie 2024, reprezentanta noastră a întâlnit tot o sportivă din Cehia, pe Karolina Muchova (28 de ani – 49 WTA), însă a fost învinsă fără drept de apel, scor 1-6, 3-6.

Capăt de drum pentru Jaqueline Cristian la China Open. Karolina Muchova a învins-o la Beijing

Sâmbătă, 28 septembrie, Jaqueline Cristian a reușit un meci fabulos la China Open și a eliminat-o din turul 2 pe Barbora Krejcikova, campioana de la Wimbledon 2024.

Victoria obținută de reprezentanta României a fost celebrată inclusiv de WTA, care a realizat câteva postări speciale atât pe pagina de Instagram, cât și pe cea de X, fosta Twitter.

Din nefericire, norocul nu a mai fost departea lui Jaqueline și la partida din turul 3, pe care a disputat-o, luni dimineață, în compania altei jucătoare din Cehia, și anume Karolina Muchova.

Cea din urmă menționată și-a impus stilul încă din debutul jocului și a reușit să câștige primul set după doar 29 de minute, scor 6-1. Jaqueline Cristian nu a mai izbutit să revină în meci, așa cum a făcut contra Barborei Krejcikova, iar în setul secund, Muchova s-a impus cu 6-3.

Așadar, Jaqueline Cristian a părăsit China Open în turul 3, iar de la Beijing s-a ales cu un cec în valoare de 52.889 euro din partea organizatorilor.

Mai jos cele mai tari puncte din partida Karolina Muchova – Jaqueline Cristian 6-1, 6-3:

Cum a reacționat presa din Cehia: „Muchova a măturat pe jos și cu al treilea adversar”

Karolina Muchova nu a pierdut niciun set la Beijing și a reușit să învingă toate adversarele de până acum fără drept de apel: 6-1, 6-1 cu Blinkova, 6-3, 6-1 cu Yuan și 6-1, 6-3 cu Cristian.

Încântați de prestația sportivei lor de la China Open, jurnaliștii de la publicația cehă TenisPortal.cz au titrat:

Muchova a măturat pe jos și cu al treilea adversar”, notează sursa citată.

În continuare, cehii punctează:

Karolina Muchova continuă să-și mențină forma bună de la US Open și la turneul din categoria WTA 1000 de la Beijing. Ea a măturat pe jos cu românca Jaqueline Cristian, pe care a învins-o cu 6-1, 6-3. Astfel a câștigat al 8-lea meci din ultimele 9 și a zburat către optimile de finală, cu doar 10 game-uri cedate în partidele de la China Open. În următoarea partidă, ea o va înfrunta pe iberica Cristina Bucsa sau pe belgiana Elise Mertens”, se mai arată pe TenisPortal.cz.

Publicat: 30 09. 2024, 15:13