Ce a scris WTA, după ce Jaqueline Cristian a învins-o miraculos pe campioana de la Wimbledon

SURSA FOTO: PROFIMEDIA

Prin intermediul unei postări realizate pe rețelele de socializare, WTA a reacționat după victoria impresionantă pe care Jaqueline Cristian (26 de ani – 80 WTA) a obținut-o în turul 2 al turneului de la Beijing, China.

Sportiva din România a învins-o pe campioana de la Wimbledon 2024, Barbora Krejcikova (28 de ani – 10 WTA), după ce în primul set fusese răpusă cu un clar 1-6.

„Jaqueline Cristian reușește într-un final!”. Reacția WTA după ce românca a învins-o pe Barbora Krejcikova la Beijing

Sâmbătă, 28 septembrie, Jaqueline Cristian s-a calificat în turul 3 al turneului WTA de la Beijing, China, după ce a învins-o pe cehoaica Barbora Krejcikova, câștigătoarea de la Wimbledon 2024 și Roland Garros 2021.

Partida a început cum nu se putea mai rău pentru jucătoarea din România, care a fost presată constant de numărul 10 WTA și nu a izbutit să câștige prea multe puncte. Astfel, Krejcikova și-a adjudecat primul set după doar 35 de minute, scor 6-1.

Însă, începând cu actul secund, Jaqueline a arătat o cu totul altă atitudine și treptat a preluat controlul jocului. Reprezentanta nostră a avut un serviciu mult mai solid, reușind și doi ași, iar în cele din urmă a câștigat setul, scor 6-4, ducând duelul în decisiv.

Acesta a fost și cel mai spectaculos dintre toate. Nu mai puțin de 11 ași au reușit cele două jucătoare în al treilea set, 5 Jaqueline și 6 Krejcikova, iar după aproape o oră de joc aprins, românca s-a impus cu 7-5. În total, de aproape 3 ore de joc a fost nevoie pentru ca partida dintre Jaqueline Cristian și Barbora Krejcikova să se decidă, scor 1-6, 6-4, 7-5 în favoarea reprezentantei noastre.

Jaqueline Cristian reușește într-un final. O întoarce pe campioana de la Wimbledon, Krejcikova, salvând patru puncte de meci în drumul către o victorie cu 1-6, 6-4, 7-5! China Open”, se arată pe pagina de Instagram a celor de la WTA.

„Briliant, briliant, briliant”

De asemenea, WTA a realizat o postare în cinstea jucătoarei din România și pe platforma de socializare X. Aici, cei care gestionează contul forului au transmis:

Briliant, briliant, briliant! Jaqueline Cristian salvează patru mingi de meci înainte de a se impune cu scorul de 1-6, 6-4, 7-5 în fața campioanei de la Wimbledon, Krejcikova”, se arată pe X.

Pentru un loc în optimile de finală de la China Open, Jaqueline Cristian se va lupta tot cu o sportivă din Cehia. Este vorba despre Karolina Muchova (28 de ani – 49 WTA), pe care o va întâlni luni, 30 septembrie, nu mai devreme de ora 05:00 dimineața.

Cristian și Muchova s-au mai duelat o singură dată, în 2018, pe zgură, iar atunci reprezentanta Cehiei s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-1.

Publicat: 28 09. 2024, 14:48