„Ce fraieră”. Cea mai controversată jucătoare română din WTA a comis-o din nou. A pierdut incredibil, şi-a atacat adversara şi s-a contestat singură

Andreea Prisacariu entering the field before her match against Lesia Tsurenko on the third day of WTA 250 Transylvania Open Tour held in BT Arena, Cluj-Napoca 25 October 2021 2021 Transylvania Open, Cluj-Napoca, Romania - 25 Oct 2021,Image: 640240473, License: Rights-managed, Restrictions: RESTRICTED TO EDITORIAL USE, Model Release: no

Andreea Prisacariu, în vârstă de 24 de ani (locul 465 WTA), a transmis un mesaj uluitor pe rețelele de socializare după ce a pierdut în turul 2 al turneului ITF W50 de la Zagreb.

La scurt timp după terminarea partidei, jucătoarea de tenis a scris un mesaj pe rețelele de socializare adresat adversarei sale. Românca a pierdut în fața italiencei Giorgia Pedone (279 WTA), în vârstă de 19 ani, scor 6-2, 4-6, 2-6.

Andreea Prisăcariu a atacat-o pe Giorgia Pedone într-un mesaj pe rețelele de socializare

Andreea Prisacariu a început meciul, cu un excelent 6-2. Românca a condus cu 3-0 în setul secund, însă adversara ei a cerut un time-out medical, iar din acel moment s-a dărâmat totul pentru sportiva noastră.

Pedone a revenit în meci și s-a impus cu 6-4 în setul al doilea, dându-i un singur game româncei. Italianca s-a impus și în al treilea set, scot 6-2, și s-a calificat în următoarea rundă a competiției de la Zagreb.

La scurt timp după terminarea meciului, Andreea Prisacariu a scris un mesaj incredibil pe platforma X. A acuzat-o pe Giorgia Pedone că s-a prefăcut accidentată pentru a căpăta timeout-ul medical și susține că pauza din meci a destabilizat-o atunci când se afla la conducerea setului.

Sportiva noastră și-a reproșat, totodată, naivitatea de a fi crezut că italianca ar fi avut, în mod real, probleme de natură medicală.

„O, ce-mi plac aceste time-out-uri medicale când sunt în avantaj… Ce caractere grozave au aceste jucătoare și ce fraieră pot fi eu pentru că le cred. Se pare că așa e viața, așa e tenisul”, a scris românca în mesaj.

Cine este Andreea Prisacariu

În ultimele două luni, Andreea Prisacariu a cucerit trofeul la turneul ITF W15 de la Kursumlijska Banja. Totuși, sportiva de pe poziția 465 WTA nu a mai reușit să treacă de turul 2 la niciuna dintre cele șapte competiții la care a participat.

De-a lungul timpului, jucătoarea de tenis, poreclită „Rebela tenisului românesc”, a mai stârnit controverse și a mai transmis mesaje de acest fel. De exemplu, când a fost învinsă fără drept de apel de poloneza Iga Swiatek, scor 6-0, 6-0, Andreea Prisacariu a spus că România „a omorât-o” și că nu a fost apărată de nimeni, deși nu este prima sportivă învinsă în acest mod de jucătoarea din Polonia.

„Fapt distractiv: când țara mea m-a omorât după ce am pierdut cu Iga 6-0, 6-0, nimeni nu m-a apărat. Toată lumea a spus că sunt o pierzătoare, bla bla. Dar, totuși, nu sunt singura care a înregistrat un asemenea scor în fața ei. Practic, asta e specialitatea ei”, a declarat, la acea vreme, Andreea Prisacariu.

Publicat: 07 08. 2024, 15:45
Actualizat: 07 08. 2024, 17:42