Coco Gauff a avut parte de o atmosferă ostilă în sferturile Roland Garros, dar a găsit puterea să glumească: „La asta mă gândeam când eram în baia de la vestiare!”

Coco Gauff nu a avut parte de cea mai călduroasă primire în sferturile Roland Garros, dar a reușit să treacă peste și a glumit pe seama asta la finalul meciului cu Ons Jabeur.

Unul din cele mai interesante meciuri din sferturile Roland Garros a avut loc între campioana de la US Open, Coco Grauff, și Ons Jabeur. Ocupanta locului 3 în clasamentul WTA a avut parte de o atmosferă ostilă din partea publicului, dar a reușit să iasă învingătoarea, după ce a fost condusă în primul set, 4-6, 6-2, 6-3.

Coco Gauff a găsti puterea să glumească după ce a avut parte de o atmosferă ostilă la Roland Garros: „M-am distrat foarte mult”

Venită din postura de câștigătoare la US Open, Coco Gauff nu a avut parte de o primire călduroasă la Roland Garros. Publicul prezent la meciul din sferturi cu Ons Jabeur a aplaudat de fiecare dată la reușitele jucătoarei din Tunisia. Chiar și așa, Coco Gauff a găsit puterea să treacă peste acest moment și s-a ridicat deasupra publicului ostil reușind să învingă în 3 seturi.

În primul set, Coco Gauff a intrat mai greu în joc, ceea ce a ajutat-o pe Jabeur să își valorifice servele puternice și precise, având un procentaj uluitor de 17 din 18 puncte câștigate la prima servă. Astfel, Ons Jabeus și-a adjudecat primul set, 6-4, terminând cu un as de 114 km/h.

Setul secund a fost total diferit, Coco Gauff reușind să fie mult mai stăpână pe propriul serviciu și să profite de orice moment de slăbiciune al adversarei. A ajutat-o mult și pauza pe care a luat-o după primul set, când a mers la baie și a cugetat asupra atmosferei ostile de pe teren. Deși toată lumea era împotriva ei, Coco Gauff a găsit puterea să glumească și a dezvăluit la finalul meciului că s-a distrat pe seama modului în care a fost primită de public.

„Da, ea (nr. Jabeur) este o adversară dură. Este foarte iubită în acest turneu. Mi-aș putea da seama, după publicul de azi, voi ați vrut ca ea să câștige, dar sincer când joacă, o aplaud și eu.

Vă mulțumesc că ați creat o atmosferă bună. A fost distractiv pentru mine. Îmi place să joc în astfel de medii. Chiar dacă o susțineați pe Ons, m-am distrat foarte mult. Chiar și când am pierdut primul set și scandau.. Când eram în baie, am spus:

Coco Gauff are o revanșă de luat în semifinalele competiției, după finala pierdută în 2022

Coco Gauff a ajuns până în finala Roland Garros în 2022, dar a fost învinsă categoric de liderul WTA, Iga Swiatek, 1-6, 3-6. Anul acesta, numărul 3 mondial are ocazia să își ia revanșa în semifinale. Iga Swiatek este în formă maximă, reușind să treacă în sferturi de actuala campioană de la Wimbledon, Marketa Vondrousova, scor 6-0, 6-2.

Publicat: 04 06. 2024, 18:59