Controversă incredibilă, după ce a răbufnit împotriva arbitrului! „Cu siguranță că o să o faci, ești german”

SURSA FOTO: PROFIMEDIA

Maria Sakkari se află în mijlocul unei controverse uriașe, după ce a răbufnit împotriva unui arbitru, în timpul turneului Open de la Bad Homburg.

Jucătoarea de tenis din Grecia, în vârstă de 29 de ani, se clasează pe locul 9 în clasamentul WTA.

Maria Sakkari, în mijlocul unei controverse uluitoare

Maria Sakkari a participat la turneul Open de la Bad Homburg, însă jucătoarea din Grecia a fost surpriza negativă a turneului. Deși nu se preconiza asta, sportiva a părăsit competiția încă din primul tur, după ce a pierdut în fața sportivei din Germania Jule Niemeier, 6-2, 2-6, 6-7.

În timpul partidei, Maria Sakkari nu a reușit să își controleze furia, iar după ce a pierdut un punct, l-a acuzat pe arbitrul partidei că este părtinitor. Incidentul a avut loc în setul decisiv al partidei, când Maria Sakkari a crezut că punctul îi va fi acordat.

Jule Niemeier a contestat validitatea și a cerut verificarea. După reluări a fost clar că mingea a ieșit din teren și arbitrul de scaun i-a acordat un punctul lui Niemeier. După întregul moment, Maria Sakkari a răbufinit și i-a spus arbitrului că este părtaș, voluntar, la o viciere de rezultat: „Cu siguranță că o să o faci, ești german”.

Jule Niemeier a avut o prestație remarcabilă, reușind să fructifice 61% din ocaziile de retur la al doilea serviciu, adică 22 din 36 de ocazii.

• Deși în prezent se află pe locul 9 WTA, cea mai bună clasare a Mariei Sakkari a fost ocuparea poziției a treia în clasamentul mondial.
  • Jucătoarea de tenis din Grecia a câștigat peste 12 milioane de dolari din activitatea sportivă.
  • Recordul Mariei Sakkari în meciurile disputate în acesta an este de 19 victorii și 11 înfrângeri.

Jucătoarea din Grecia, aproape de trofeul Indian Wells

Maria Sakkari a fost aproape de a cuceri trofeul la Indian Wells 2024, însă parcursul ei s-a oprit în ultimul act. Atunci, a întâlnit-o în finală pe Iga Swiatek, actualul număr unu mondial, care s-a impus la capătul unei finale disputate.

Deși în primul set poloneza s-a impus 6-4, în cel de-al doilea set Maria Sakkari a cedat fără drept de apel, 0-6, pierzând opt game-uri la rând. Pe parcursul primului set, Iga Swiatek a condus cu scorul de 3-0, însă s-a văzut egalată de jucătoarea de tenis din Grecia.

Publicat: 26 06. 2024, 15:50