:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F02%2FNovak-Djokovic-necrutator-dupa-decizia-in-cazul-de-dopaj-al-lui-Jannik-Sinner-E-o-mare-diferenta-intre-ce-s-a-intamplat-in-cazul-lui-si-cel-al-Simonei-Halep-e1739880753395.jpg)
Fostul lider mondial din tenisul masculin, Novak Djokovic, încă nu a semnat petiția din procesul împotriva ATP, WTA, ITIA și ITF. Tenismenul sârb și-a manifestat nemulțumirea față de câștigurile pe care le obțin jucătorii din primele locuri ale ierarhiei, în comparație cu ceilalți din Top 100.
Djokovic nu a semnat petiția în nume personal, dar a semnat-o din partea organizației jucătorilor pe care a înființat-o, PTPA. Momentan, sârbul evoluează la turneul ATP de la Miami.
Novak Djokovic încă nu a semnat în numele său petiția procesul împotriva ATP, WTA, ITIA și ITF. Fostul lider mondial s-a declarat în mai multe rânduri nemulțumit de faptul că sportivii din primele locuri ale clasamentului mondial nu încasează premii pe cât ar merita, în comparație cu cei din Top 100. Cu toate acestea, sârbul își dorește să îi vadă întâi pe ceilalți jucători de tenis că susțin acest demers.
„În general, nu am semnat petiția deoarece doresc ca jucătorii să facă primii un pas în față. Am fost foarte activ în politica tenisului. Este un proces obișnuit, de la avocați la avocați, depinde de situație.
Ca să fiu cinstit, sunt lucruri cu care sunt de acord în proces și lucruri cu care nu sunt de acord. Și am constatat că poate unele cuvinte erau destul de dure acolo, dar cred că echipa de avocați știe ce face și ce fel de terminologie ar trebui să folosească pentru a obține rezultatul corect”, a spus sârbul, potrivit sportskeeda.com.
Djokovic a decis să deschidă un proces fără precedent în lumea tenisului, prin intermediul asociației sale, PTPA. Organizația înființată de fostul lider mondial duce un război juridic împotriva ITA, WTA, ATP și ITF, forurile care guvernează „sportul alb” la nivel mondial. Asociația Jucătorilor Profesioniști de Tenis a deschis o serie de acțiuni în instanțele din Statele Unite, Marea Britanie și Uniunea Europeană, prin care dorește să demaște abuzurile din tenis.
„După ani de eforturi de bună-credință de a reforma tenisul profesionist, Asociația Jucătorilor Profesioniști de Tenis (PTPA) a luat măsuri legale decisive. Astăzi, PTPA, alături de mai mulți jucători profesioniști de tenis și în numele întregii populații de jucători, și renumita firmă internațională de avocatură Weil, Gotshal & Manges LLP a inițiat o serie de acțiuni legale în SUA, Marea Britanie și UE împotriva organismelor de conducere ale sportului: ATP, ITT, ITF, ITIA, WTA.
Procesele dezvăluie abuzuri sistemice, practici anticoncurențiale și o nerespectare flagrantă pentru bunăstarea jucătorilor care au persistat de zeci de ani”, se arată în comunicatul de presă emis de Asociația Jucătorilor Profesioniști de Tenis.