De ce s-a ales praful de performanțele lui Novak Djokovic în ultimele luni

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic deține recordul de titluri de Mare Șlem, 24, dar s-a ales praful de performanțele lui, în contextul în care nu a mai câștigat un trofeu din 2023.

Novak Djokovic nu a câștigat niciun turneu în primele șapte luni ale anului, lucru care nu i s-a mai întâmplat sârbului din 2006, când se impunea pe zgură, la Amersfoort, pe 23 iulie.

Motivul pentru s-a ales praful în ultimele luni de performanțele lui Novak Djokovic

Multă lume este de părere că jucătorul sârb de tenis nu va mai câștiga niciodată un turneu de Mare Șlem și va rămâne cu cele 24 pe care le are în palmares, record istoric. În 2024 a jucat o singură finală, la Wimbledon, fiind învins de spaniolul Carlos Alcaraz cu 2-6, 2-6, 6-7 (4).

Publicația americană Tennis World scrie că părincipalul motiv pentru care s-a ales praful de performanțele lui Novak Djokovic în ultimele luni este acela că a renunțat la serviciile antrenorului Goran Ivanisevic la sfârșitul lui martie. Mai mult, chniar, după doar o lună l-a dat afară din staff și pe antrenorul de fitness italian Marco Panichi, după o colaborare de șapte ani.

„Sârbul nu are în acest moment un antrenor și experții se întreabă dacă acest factor a făcut diferența în finala de la Wimbledon împotriva lui Carlos Alcaraz. Fostul număr 1 mondial a adoptat o tactică sinucigașă împotriva spaniolului, încercând să joace în viteză împotriva unui adversar mult mai tânăr decât el și venind la fileu fără prea mult succes”, scriu cei de la Tennis World.

Djokovic și-a schimbat total strategia în finala de la Wimbledon cu Alcaraz

Publicația amintește și declarația dată recent de Andy Roddick, în cadrul unui podcast. Fostul jucător american transmitea faptul că Djokovic și-a schimbat total stiulul de joc în finala de la Wimbledon, împotriva lui Carlos Alcaraz.

Dacă până la acel moment sârbul era cel care avea inițiativa, în ultimul act de pe iarba londoneză părea că vrea să scurteze cât mai mult schimburile de mingi, lucru care-l avantaja pe adversarul lui.

Roddick pune acest lucru și pe seama faptului că Djokovic a fost operat la genunchi după ce a abandonat înaintea sferturilor de finală de la Roland Garros, fază a competiției în care urma să-l întâlnească pe norvegianul Casper Ruud. Chiar și așa, fostul jucător american a remarcat că Djokovic a fost lipsit de agresivitate în finala de la Wimbledon.

Djokovic nu are în palmares medalia olimpică de aur

Principalele obiective ale lui Djokovic în 2024 sunt Jocurile Olimpice de la Paris și US Open, unde a câștigat titlul anul trecut, după ce l-a învins în finală pe rusul Daniil Medvedev, cu 6-3, 7-6 (5), 6-3.

Sârbul a spus de multe ori că-și dorește foarte mult să câștige medalia olimpică de aur, aceasta fiind, de altfel, singurul trofeu major care-i lipsește din palmares.

În 2004 nu a participat, în 2008 a câștigat medalia de bronz, în 2012 a fost învins în semifinale de Andy Murray, după patru ani a fost eliminat în primul tur de Juan Martin del Potro, iar acum trei ani, la Tokyo, a cedat în semifinale în fața germanului Alexander Zverev.

Publicat: 19 07. 2024, 17:51