Florin Mergea și Rohan Bopanna, în sferturile de finală ale turneului Masters de la Monte Carlo

Cuplul format din românul Florin Mergea și indianul Rohan Bopanna a obținut calificarea între cele mai bune opt perechi la turneului Masters de la Monte Carlo, după victoria, scor 7-5, 7-5 în fața cuplului format din Robert Lindstedt și Alexander Peya.

Perechea alcatuită din Florin Mergea și Rohan Bopanna a început mult mai bine partida cu Robert Lindstedt/Alexander Peya și s-a desrpins la 3-0, însă adversarii n-au cedat și au egalat la 5. Mergea și Bopanna au gestionat mult mai bine finalul de set și s-au impus cu 7-5.

Manșa secundă s-a desfășurat sub semnul echilibrului, până la 6-5 pentru Mergea și Bopanna. Perechea româno-indiană a câștigat împotriva serviciului și, totodată, setul cu 7-5.

S-a terminat 7-5, 7-5, iar Mergea și Bopanna, finaliștii ultimei ediții a turneului Campionilor și cap de serie numărul 6, vor juca pentru un loc în semifinale cu favoriții patru, Jamie Murray, din Marea Britanie și Bruno Soares, din Brazilia. Pentru calificarea în sferturi, Florin Mergea și Rohan Bopanna au primit 180 de puncte ATP și 28.000 de euro.

Turneul Masters de la Monte Carlo este dotat cu premii totale de 3.748.925 euro.

Publicat: 14 04. 2016, 08:35
Actualizat: 14 04. 2016, 11:26