Încă o surpriză de proporții la Wimbledon! Cine a ajuns favorită la câștigarea trofeului de pe iarba londoneză

Actuala ediție a turneului de la Wimbledon este una plină de surprize. După eliminarea liderului mondial WTA, poloneza Iga Swiatek, care a pierdut în fața Yuliei Putintseva, din Kazahstan, o altă favorită a fost trimisă acasă.

Sportiva din SUA Coco Gauff, locul doi mondial, a fost învinsă categoric de conaționala sa, Emma Navarro, aflată pe poziția 17 WTA. Gauff n-a avut nicio șansă în fața fiicei miliardarului Ben Navarro, care s-a impus cu 6-4, 6-3, după o oră și 16 minute de joc.

Coco Gauff, locul doi mondial, eliminată de Emma Navarro

Cori Gauff este a 7-a jucătoare din top 10 WTA eliminată la de la Wimbledon, după Marketa Vondrousova, Qinwen Zheng, JessicaPegula, Maria Sakkari, Ons Jabeur și Iga Swiatek.

Lor li se alătură Aryna Sabalenka, care s-a retras înaintea primului tur, astfel că din primele 10 jucătoare ale lumii doar două mai sunt în competiție.

În acest moment, principala favorită la câștigarea trofeului a devenit Elena Rybakina, locul 4 mondial. A doua favorită este Jasmine Paolini, 7 WTA, care este deja calificată în sferturi, după ce Madison Keys a anunțat că se retrage din competiție, sâcâită de o accidentare.

Rybakina este campioana de la Wimbledon din 2022, ediție la care a eliminat-o și pe Simona Halep. Acesta este singurul ei titlu de Grand Slam. Ea a mai jucat o finală la Australian Open, în 2023, pierdută însă în fața Arynei Sabalenka.

Gabriela Ruse continuă în optimi la Wimbledon

Pentru românce, turneul de simplu de la Wimbledon a fost un coșmar. Sorana Cîrstea, Irina Begu, Ana Bogdan, Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse au fost eliminate în primul tur. Doar Anca Todoni a ajuns în runda secundă.

România mai are însă o jucătoare pe tabloul de dublu. Gabriela Ruse face pereche cu ucraineanca Marta Kostyuk. Ele s-au calificat în optimi la Wimbledon, după ce au învins în turul doi echipa Yana Sizikova/Yafan Wang (Rusia/China), scor 6-4, 6-4.

În runda următoare, Gabriela Ruse şi Marta Kostyuk vor înfrunta perechea Gabriela Dabrowski/Erin Routliffe (Canada/Noua Zeelandă), cap de serie 2.

Publicat: 08 07. 2024, 10:19