Irina Begu, calificare în turul secund la Roland Garros după un meci care s-a întins pe durata a două zile! Românca a revenit spectaculos în setul decisiv | VIDEO

Irina Begu (România, 63 WTA) s-a calificat dramatic în turul secund la Roland Garros, după ce a învins-o pe Jasmine Paolini (Italia, 55 WTA), scor 4-6, 6-1, 7-6(5).

Meciul dintre Irina Begu și Jasmine Paolini s-a întins pe durata a două zile! Ploaia a întrerupt partida luni, la scorul de 4-6, 6-1, 1-0, cele două jucătoare revenind pe teren marți! Românca și-a menținut concentrarea, în ciuda faptului că a fost condusă cu 5-3 în setul decisiv, impunându-se cu 4-6, 6-1, 7-6(5).

Avem deja două sportive din România calificate în turul secund la Roland Garros, pe Irina Begu și Sorana Cîrstea (26 WTA), care a trecut cu 6-3, 6-3 de Tatiana Maria (Germania, 105 WTA)! Gabriela Ruse și Ana Bogdan au fost eliminate, în timp ce Simona Halep, Irina Bara și Mihaela Buzărnescu debutează marți pe zgura de la Roland Garros 2022.

Irina Begu a obținut o calificare muncită în turul al doilea la Roland Garros, asigurându-și un cec în valoare de 84.000 de euro, dar și 70 de puncte WTA! Jasmine Paolini a avut 5-3 în setul decisiv și a servit pentru meci, dar Irina Begu a revenit spectaculos, câștigând trei game-uri consecutive! Meciul a intrat în super-tie-break, iar Begu a avut un joc mai consistent decât adversara ei pe final, adjudecându-și victoria, scor 4-6, 6-1, 7-6(5)

În turul secund al Grand Slam-ului parizian, Irina Begu va întâlni o jucătoare aflată pe lista capilor de serie! Ekaterina Alexandrova (Rusia, favorită 30) este următoarea adversară a româncei! Chiar dacă rusoaica este mai bine clasată decât Begu, sportiva noastră are 3-0 în meciurile directe cu Alexandrova! Utlima întâlnire dintre cele două a avut loc chiar anul trecut, în runda inaugurală la Cleveland (SUA), scor 7-6(3), 6-3! Meciul de la Roland Garros va fi însă primul dintre Irina Begu și Ekaterina Alexandrova desfășurat pe zgură.

Publicat: 24 05. 2022, 17:13
Actualizat: 24 05. 2022, 19:47