Katerina Siniakova a ajuns până în finala turneului de la Shenzhen după ce a eliminat-o pe Halep! Va juca împotriva lui Riske în ultimul act

Jucătoarea cehă de tenis Katerina Siniakova (52 WTA), a câștigat, scor 1-6, 6-4, 6-4, meciul disputat cu Johana Konta în semifinalele turneului de la Shenzhen (China), dotat cu premii în valoare totală de 626,750 de dolari, și a obținut calificarea în ultimul al act al competiției asiatice.

Partide dintre cele două sportive a durat o oră și 45 de minute. Katerina Siniakova este cea care a învins-o pe Simona Halep (4 WTA) în optimile de finală ale turneului din Shenzhen.

Primul set i-a revenit Johanei Konta, care a început în forță. Sportiva din Marea Britanie s-a distanțat rapid la 5-0, după trei break-uri în primele cinci game-uri. La acest scor, Siniakova a reușit să-și adjudece serviciul numărului zece mondial, iar scorul devenea 5-1. Insuficient, însă, pentru a mai putea reveni în set. Johana Konta a reușit, în ultimul game al setului, un break și și-a trecut în contul primul act, scor 6-1, în doar 23 de minute.

Katerina Siniakova a început mai bine actul secund, a reușit un break în game-ul trei și a preluat conducerea. A fost singura greșeală la serviciu a ambelor sportive în setul doi. S-a mers cap la cap până la finalul actului secund, iar sportiva ce a eliminat-o pe Simona Halep din competiție a egalat situația la seturi, după ce s-a impus, scor 6-4, în 40 de minute. Setul decisiv i-a revenit tot Siniakovei, care a câștigat cu același scor, 6-4. Ultimul act a avut parte de numai puțin de cinci greșeli pe serviciu, din partea ambelor sportive. Konta a început cu break, dar a fost egalată imediat de Siniakova, iar cele două au mers cap la cap până la scorul de 3-2, când Konta a reușit din nou să câștige contra serviciului. În ciuda faptului că a condus cu 4-2, Johana Konta a cedat până la urma setul în favoarea Katerinei Siniakova, în 42 de minute.

Pentru accederea în finala turneului asiatic, Siniakova va încasa un cec în valoare de 81,251 de dolari și 180 de puncte în clasamentul WTA. În finală, Katerina Siniakova o va întâlni pe Alison Riske (SUA, 39 WTA), favorita numărul opt la debutul competiției din China, care a trecut de Camila Giorgi în semifinale, scor 6-3, 6-3.