VIDEO. Simona Halep, eliminată în sferturile de finală la Adelaide! A pierdut şapte game-uri la rând cu Aryna Sabalenka

Simona Halep are o partidă complicată pentru accederea în semifinale la Adelaide, contra Arynei Sabalenka

Simona Halep a pierdut partida cu Aryna Sabalenka, din sferturile de finală de la Adelaide, scor 4-6, 2-6. A fost un meci în care românca a avut mari probleme la serviciu și nu a putut da o replică serioasă. De la 4-4 în primul set, Simona a pierdut nu mai puțin de șapte game-uri consecutive.

2-6. Simona îşi pierde serviciul şi este eliminată de la Adelaide.

2-5. Simona îşi ridică nivelul de joc şi face break.

1-5. Simona îşi face serviciul şi găseşte puterea să zâmbească.

0-5. Sabalenka domină clar setul doi.

0-4. Continuă dominarea sportivei din Belarus.

0-3. Continuă seria de game-uri câştigate de Sabalenka.

0-2. Sabalenka face break şi ajunge la patru game-uri câştigate consecutiv.

0-1. Sabalenka îşi face serviciul.

4-6. Simona cedează primul set.

4-5. Sabalenka îşi face serviciul uşor şi pune presiune pe Halep.

4-4. Simona revine de la 15-40 şi îşi face serviciul.

3-4. Rebreak reuşit de Simona Halep.

2-4. Sabalenka face break.

2-3. Simona ratează o minge de break, iar Sabalenka îşi face serviciul.

2-2. Simona revine de la 0-30 şi îşi face serviciul.

1-2. Sabalenka îşi face serviciul după un game echilibrat.

1-1. Simona a avut 40-15, dar îşi pierde serviciul în cele din urmă.

1-0. Simona Halep începe cu break partida cu Sabalenka.

Simona Halep – Aryna Sabalenka se joacă joi dimineață, de la ora 04:30, pentru calificarea în semifinalele Turneului WTA Premier de la Adelaide. Se anunță o confruntare foarte echilibrată, așa cum o arată și cotele acordate de bookmakeri.

Simona Halep este favorită în confruntarea de joi, cu o cotă de 1,87. Nici Sabalenka nu este prea departe. Jucătoarea din Belarus, locul 12 mondial, a primit cota 1,95. Simona Halep – Aryna Sabalenka, programată după ora 04:30, va fi transmisă în direct de Digi Sport 2.

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Adelaide după ce a trecut în turul 2 de Ajla Tomljanovic, scor 6-4, 7-5. În runda inaugurală, Simona a avut bye, fiind favorită numărul doi a turneului. De partea cealaltă, Sabalenka a bifat deja două victorii. A trecut de Su-Wei Hsieh în turul 1, în trei seturi, scor 5-7. 6-1, 7-5, pentru ca în turul 2 să aibă o partidă mai uşoară, cu Bernarda Pera, câştigată în două seturi, scor 7-6, 6-2.

Aryna Sabalenka traversează momente foarte grele pe plan personal. Tatăl sportivei a murit chiar înainte de startul sezonului, la doar 43 de ani. „Tata a vrut să fiu numărul 1. Ceea ce fac, fac pentru el. Mă ajută să fiu mai puternică”, a declarat Sabalenka înainte de startul turneului.

Simona Halep – Aryna Sabalenka se joacă pentru semifinalele turneului de la Adelaide, acolo unde învingătoarea partidei o va avea de înfruntat pe Dayana Yastremska, jucătoare care a trecut în această dimineaţă de Donna Vekic, scor 6-4, 6-3.

Simona Halep – Aryna Sabalenka a însemnat în precedentele două confruntări tot atâtea victorii pentru româncă. Precedenta confruntare a avut loc în 2018, în semifinalele turneului de la Cincinnati. Atunci, Simona se impunea clar, în minimum de seturi, scor 6-3, 6-4.

Publicat: 16 01. 2020, 04:34
Actualizat: 16 01. 2020, 07:18