Monica Niculescu și Vania King s-au calificat în optimile turneului de la US Open

Perechea Monica Niculescu/Vania King, favorită nr. 10, a câștigat, sâmbătă, scor 6-3, 6-1, partida disputată cu „dublul” ucrainean Lyudmyla Kichenok/Nadiya Kichenok, în șaisprezecimile probei de dublu din cadrul turneului de la US Open, dotat cu premii de 2,65 milioane de dolari.

Partida a durat o oră și 19 minute. Primul set, deși a început echilibrat, a fost câștigat de perechea româno-americană, care a reușit break-ul în game-ul cinci, la scor 2-2. Până în ultimul game al setului, niciuna dintre perechi nu a mai făcut greșeli la serviciu. În final, Vania King și Monica Niculescu s-au impus, scor 6-3, după un nou break.

Actul secund a fost, practic, unul fără istoric. Favoritele numărul 10 au început puternic, conducând rapid cu scorul de 3-0, scor la care surorile Kichenok au reușit să-și câștige primul serviciu. În final, după un nou break în penultimul game, perechea româno-americană a câștigat și setul doi, scor 6-1.

În turul următor, Vania King și Monica Niculescu vor întâlni perechea rusă Ekaterina Makarova/Elena Vesnina. Pentru accederea în optimi, King și Niculescu vor încasa un cec în valoare de 40,000 de dolari și 240 de puncte WTA.

Publicat: 03 09. 2016, 21:41
Actualizat: 03 09. 2016, 21:42