Novak Djokovic, înfrângere incredibilă la Monte Carlo! Liderul ATP, eliminat în „optimi” după ce a condus cu set și break | FOTO EXCLUSIV

Novak Djokovic (Serbia, 1 ATP) a suferit o înfrângere dureroasă în optimile turneului Masters de la Monte Carlo, scor 6-4, 5-7, 4-6 cu Lorenzo Musetti (Italia, 21 ATP).

Novak Djokovic a clacat la primul turneu pe zgură la care liderul mondial a participat în 2023! Deși a condus cu 6-4 și 4-2, Djokovic nu l-a putut învinge pe Lorenzo Musetti.

Ieșit din formă din cauza faptului că a primit interzis la Indian Wells și Miami, din cauza statusului său privind vaccinarea, Novak Djokovic a părăsit prematur turneul de la Monte Carlo. Lorenzo Musetti l-a eliminat joi pe sârb la capătul unui meci maraton de două ore și 46 de minute.

Djokovic părea că se află în controlul partidei, la 6-4, 4-2, dar Musetti a revenit incredibil! Serviciul lui Nole s-a prăbușit, iar italianul a început să îl domine pe deținătorul a 22 de titluri de Grand Slam. Duelul a fost întrerupt la 1-1 în decisiv, din cauza ploii, dar pauza nu l-a ajutat pe favorit.

Ultimul game al meciului a fost dramatic, Djokovic irosind o minge de rebreak! Musetti și-a stăpânit emoțiile și a fructificat a patra minge de meci, scor 6-4, 5-7, 4-6! În sferturile Mastersului de la Monte Carlo, Lorenzo îl va înfrunta pe conaționalul său, Jannik Sinner.

Novak Djokovic a dat semne de slăbiciune și în primul meci de la Monte Carlo: s-a chinuit cu numărul 198 ATP

Novak Djokovic a dat semne de slăbiciune și în primul meci jucat la Mastersul de la Monte Carlo, deși a întâlnit un adversar aflat pe locul 198 ATP. La prima prezență într-un turneu Masters, Ivan Gakhov i-a dat de furcă lui Novak Djokovic! Favoritul principal s-a impus în două seturi, însă a avut emoții în actul inaugural, scor 7-6(5), 6-2.

După ce Ivan Gakhov a condus cu break, la 4-3, sârbul a revenit și a trimis manșa în tie-break. Novak Djokovic și-a adjudecat setul după o oră și 10 de minute, iar rusul nu a mai rezistat în actul al doilea, care a durat doar 38 de minute: 7-6(5), 6-2. Djokovic a jucat direct în turul doi la Monte Carlo, grație statutului de cap de serie.

La finalul meciului care a contat pentru calificarea în optimi a avut loc și un moment neașteptat și totodată savuros, în timpul tradiționalului salut de la fileu! Mare fan al lui Novak Djokovic, Igan Gakhov i-a spus sârbului: „Ești cel mai bun și sper să mai joc multe meciuri cu tine!”.

Publicat: 13 04. 2023, 21:19
Actualizat: 13 04. 2023, 21:58