Novak Djokovic, campion la puterea infinit! Sârbul a cucerit din nou Turneul Campionilor după ce a făcut instrucție cu elevul lui Darren Cahill! I-a lăsat în urmă pe Roger Federer și Ilie Năstase

Uriașul Novak Djokovic (Serbia, 1 ATP) l-a învins pe Jannik Sinner (Italia, 4 ATP), scor 6-3, 6-3, și a cucerit Turneul Campionilor pentru a 7-a oară în carieră!

Novak Djokovic, campionul campionilor! Sârbul și-a apărat trofeul la Turneul Campionilor de la Torino după o finală fără istoric cu Jannik Sinner: 6-3, 6-3! Djokovic a stabilit un nou record fabulos și a ajuns la 7 trofee la Turneul Campionilor, lăsându-i în urmă pe Roger Federer (6 titluri), Ivan Lendl, Pete Sampras (5 titluri) și Ilie Năstase (4 titluri).

Djokovic a jucat cel mai bun tenis al său în meciul pentru trofeu și l-a dominat pe Sinner, elevul lui Darren Cahill fiind depășit de miza partidei! Novak și-a luat revanșa după ce italianul l-a învins în faza grupelor, adjudecându-și totodată un cec uriaș de 4,4 milioane de dolari.

UPDATE 19:50 Novak Djokovic face spectacol și câștigă primul set al finalei cu Jannik Sinner, scor 6-3! „Nole” e la un pas de un record absolut: câștigarea celui de-al șaptelea trofeu la Turneul Campionilor!

UPDATE 19:10 A început marea finală de la Turneul Campionilor 2023! Novak Djokovic servește primul în fața lui Jannik Sinner, care este cu 14 ani mai tânăr decât starul din Serbia.

Novak Djokovic, cel mai bun tenismen al lumii, luptă duminică seară pentru a mai doborî un record istoric! Dacă îl învinge pe Jannik Sinner în finală, Djokovic își va adjudeca al șaptelea trofeu la Turneul Campionilor și îl va depăși pe Roger Federer, care se află la egalitate cu sârbul în acest moment (șase titluri).

Novak Djokovic – Jannik Sinner, în finală la Turneul Campionilor, Live Video Online de la ora 19:00

Jannik Sinner (22 de ani) se anunță o nucă tare pentru Novak Djokovic (36 de ani), având în vedere că tânărul italian antrenat de Darren Cahill l-a învins pe sârb în faza grupelor cu 7-5, 6-7(5), 7-6(2). Sinner a avut chiar ocazia de a îl trimite acasă pe Djokovic, dacă pierdea ultimul meci din grupă cu Holger Rune (Danemarca, 8 ATP), însă italianul s-a impus cu 6-2, 5-7, 6-4 și l-a calificat pe Novak.

În semifinale, Novak Djokovic nu a mai arătat însă niciun semn de slăbiciune și a făcut instrucție cu Carlos Alcaraz (Spania, 2 ATP), scor 6-3, 6-2. Jannik Sinner a avut parte de un meci mult mai complicat în penultimul act contra lui Daniil Medvedev (Italia, 3 ATP), favoritul gazdelor impunându-se în trei seturi: 6-3, 6-7(4), 6-1.

Miza financiară a finalei de la Turneul Campionilor 2023 este una colosală: Jannik Sinner ar putea câștiga un premiu record de 4,8 milioane de dolari, întrucât nu a pierdut niciun meci pe toată durata competiției, în timp ce Novak Djokovic ar pune mâna pe un cec de 4,4 milioane de dolari dacă triumfă la Torino.

Cum a prefațat Novak Djokovic finala cu Jannik Sinner

Novak Djokovic a prefațat meciul pentru trofeu contra lui Jannik Sinner, care poate fi urmărit în direct la Eurosport 2 și în timp real pe www.prosport.ro: Cred că meciul nostru anterior este un instrument excelent de pregătire, pe care îl voi putea analiza, înțelegând ce să fac cel mai bine pentru a câștiga de data asta. Până acum, Jannik a fost cel mai bun jucător al turneului. A câștigat patru meciuri din patru și a jucat un tenis foarte bun.

El a beneficiat evident de marele val de sprijin din partea publicului italian. El va încerca să câștige primul său trofeu, eu voi încerca să ajung la 7. Am experimentat deja acest tip de situație şi sper că experiența mă va ajuta puțin. Dar nu cred că va fi așa, pentru că el joacă foarte bine și va avea publicul de partea lui.

Știu la ce să mă aștept. Faptul că am jucat deja un meci împotriva lui în acest gen de atmosferă mă ajută să mă pregătesc mai bine. Performanța de azi (n.r. de ieri, împotriva lui Alcaraz) îmi dă sentimente bune înainte de finală, pentru că am jucat cel mai bun meci al turneului de până acum”, a declarat Nole” la conferința de presă.

Publicat: 19 11. 2023, 19:30
Actualizat: 19 11. 2023, 21:09