Presa din Cehia a reacționat imediat după ce Jaqueline Cristian a sfidat normalul şi a salvat 4 mingi de meci cu câştigătoarea de la Wimbledon, Barbora Krejcikova

Presa din Cehia a venit cu o primă reacție după ce Jaqueline Cristian a învins-o pe Barbora Krejcikova.

Jurnaliștii nu au stat prea mult pe gânduri și au dat imediat verdictul.

Jaqueline Cristian a răpus-o pe Barbora Krejcikova, scor 1-6, 6-4, 7-5, în turul doi de la China Open.

Românca a făcut un joc incredibil împotriva deținătoarei trofeului de la Wimbledon. Jucătoarea din Cehia a avut meciul în mână de patru ori, însă în cele din urmă a capitulat.

Astfel, s-a produs cea mai mare surpriză de până acum de la China Open. Presa din Cehia a tras o concluzie clară după eliminarea Barborei Krejcikova.

„Chinuita Krejcikova a fost eliminată la Beijing, patru mingi de meci n-au fost de ajuns pentru ea”, au titrat cei de la Tenis Portal.

Jurnaliștii i-au reproșat subtil lipsa de concentrare: „a avut patru mingi de meci cu românca la serviciu, dar le-a irosit pe toate”

„Krejcikova a apărut prima dată pe teren după US Open, iar începutul meciului a fost facilitat de problemele imense pe care adversara din România le-a avut cu serviciul.

Dar când Cristian și-a regăsit încrederea în setul secund, meciul a început să se complice pentru jucătoarea cehă. Krejcikova a început să piardă controlul serviciului, l-a greșit de trei ori, iar românca a trimis în setul al treilea un meci ce părea pierdut.

Chiar și în setul decisiv, scorul s-a schimbat precum vremea în aprilie. Krejcikova a reușit un break, dar după o lovitură slabă cu reverul, românca a revenit în meci, și după alte greșeli cauzate de un rever nesigur, au apărut și mai multe oportunități pentru Cristian.

Apoi a venit momentul în care Krejcikova putea să câștige meciul. Și-a creat avantaj la 5-4 și a avut patru mingi de meci cu românca la serviciu. Dar le-a irosit pe toate și a cedat în sfârșit, după aproape trei ore de suferință”.

Publicat: 28 09. 2024, 14:25
Actualizat: 28 09. 2024, 14:28