Prima reacție a Simonei Halep după calificarea în semifinale la Dubai: „Asta am avut în minte!” Cum a destabilizat-o pe Ons Jabeur

February 16, 2022, DUBAI, UNITED ARAB EMIRATES: Simona Halep of Romania in action during the second round of the 2022 Dubai Duty Free Tennis Championships WTA 1000 tennis tournament against Elena-Gabriela Ruse of Romania,Image: 663098489, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Simona Halep (România, 23 WTA) a explicat tactica victorioasă din meciul cu Ons Jabeur (Tunisia, 10 WTA), scor 6-4, 6-3 în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite).

Simona Halep s-a calificat pentru a treia oară în carieră în „careul de ași” la Dubai! La precedentele două ediții la care a obținut această performanță, „Simo” s-a încoronat campioană: 6-4, 7-6(4) în finala cu Karolina Pliskova (Cehia) din 2015, respectiv 3-6, 6-3, 7-6(5) cu Elena Rybakina (Kazahstan) în ultimul act din 2020.

Interesant este că Halep a învins-o pe Jabeur și la Dubai 2020, scor 1-6, 6-2, 7-6(7), iar această coincidență îi dă speranțe că poate triumfa din nou la turneul din Emiratele Arabe Unite.

După ce a reușit o super victorie în sferturile turneului dotat cu premii în valoare de 768.680 de dolari, Simona Halep a oferit un scurt interviu pe teren: „A fost un meci foarte dificil, chiar dacă am învins în două seturi. Am avut în minte meciul de acum doi ani și am știut că trebuie să lupt până la final. Am vrut s-o împing în spate, pentru că lovește foarte puternic. Nu mă gândesc încă la câșțigarea trofeului. E o plăcere pentru mine să joc la Dubai, unde am avut mereu mulți suporteri”, a declarat Simona Halep, fostă „regină” a tenisului feminin.

Pentru Simona Halep urmează, în semifinalele de vineri, un meci al orgoliilor cu Jelena Ostapenko (Letonia, 25 WTA). Următoarea adversară a Simonei a câștigat un thriller de două ore și 40 de minute în sferturi, revenind formidabil în fața Petrei Kvitova (21 WTA), de la set și 3-5 pentru cehoaică, scor final 5-7, 7-5, 7-6(9). Iar Ostapenko a mai reușit două victorii de senzație la Dubai: 6-1, 6-2 cu Sofia Kenin (SUA, 90 WTA) în turul inaugural, respectiv 4-6, 6-1, 7-6(4) cu Iga Swiatek (Polonia, 9 WTA) în optimile de finală.

Publicat: 17 02. 2022, 20:16
Actualizat: 17 02. 2022, 20:18