Reacția Biancăi Andreescu, după ce s-a calificat în semifinale la US Open: „Să mă ciupească cineva”

Bianca Andreescu a obținut o nouă victorie de răsunet în cariera ei de tenismenă. Jucătoarea din Canada de origine română s-a calificat în semifinalele turneului de Grand Slam US Open, după ce s-a impus în fața sportivei Elise Mertens.

E o nebunie atât de mare. În urmă cu un an jucam în calificări aici. Îmi amintesc că eram accidentată la spate, iar după ce am realizat atâtea anul ăsta. Sincer, am rămas fără cuvinte. Vreau să mă ciupească cineva acum. Chiar e adevărat?„, a spus Bianca Andreescu, la finalul meciului cu jucătoarea din Belgia.

Tenismena de 19 ani a revenit după ce a pierdut primul set al întâlnirii cu Elise Meternes și a câștigat meciul după două ore și trei minute de joc, scor 3-6, 6-2, 6-3.

Bianca Andreescu este prima adolescentă care ajunge în semifinalele US Open în ultimul deceniu. Ultima jucătoare în vârstă de 19 ani care a obținut această performanță a fost Caroline Wozniacki, în anul 2009.

În semifinale, Bianca se va duela cu jucătoarea din Elveția, Belinda Bencic, care a ajuns și ea în premieră în semifinalele turneului, grației victoriei, scor 7-6, 6-3, în fața croatei Donna Vekic.

Publicat: 05 09. 2019, 09:29
Actualizat: 05 09. 2019, 13:24