Top Forbes: câți bani au câștigat jucătoarele de tenis în ultimul an! Pe ce loc se află Simona Halep și ce sume a primit din publicitate

Simona Halep nu are prea mult timp să celebreze după victoria cu Barbora Krejcikova. Are un nou meci vineri
Vezi galeria foto - 9 poze

Simona Halep se află pe locul 4 în ierarhia celor mai bine plătite sportive în perioada 1 iunie 2019 – 1 iunie 2020, anunţat de Forbes. Lider în ierarhie este japoneza Naomi Osaka.

Halep a obţinut în intervalul luat în calcul 10,9 milioane de dolari, sumă din care 6,9 milioane sunt premiile, iar 4 milioane bani din contractele de sponsorizare. Printre sponsorii lui Halep se numără Nike, Wilson, Hublot şi Avon.

4 milioane de euro, venituri din reclame pentru Halep

Prima poziţie în clasament este ocupată de Naomi Osaka, cu 37,4 milioane de dolari (3,4 milioane de dolari premii, 34 de milioane din contracte de sponsorizare).

Serena Williams se află pe poziţia a doua, cu 36 de milioane de dolari (premii – 4 imlioane, contracte de sponsorizare – 32 de milioane). Locul trei este ocupat de Ashleigh Barty, cu 13,1 milioane de dolari (premii – 10,1 milioane de dolari, contracte – 3 milioane), scrie News.ro.

Halep, victorie la Praga și 43.000 e dolari dintr-un foc

Simona Halep a câștigat primul turneu la care a participat după ridicarea restricțiilor legate de pandemia de COVID-19. Jucătoarea din România a învins-o în finala de la Praga pe Elise Mertens după două seturi spectaculoase: 6-2, 7-5.

Sportiva aflată pe locul 2 în clasamentul WTA a primit după acest succes un cec de 43.000 de dolari. Pentru Simona Halep este turneul cu numărul 21 câștigat în carieră.

Simona Halep, cu 21 de trofee WTA de simplu, ultimul câștigat la Praga, a depăşit-o pe Victoria Azarenka din Belarus (20), în clasamentul jucătoarelor aflate în activitate cu cele mai multe titluri câştigate în carieră.

Acum, numai Serena Williams, 73 de titluri, Venus Williams, 49, Kim Clijsters, 41, şi Petra Kvitova, 27, au mai multe trofee de simplu decât Halep.

Publicat: 19 08. 2020, 07:16
Actualizat: 19 08. 2020, 09:53