Roger Federer, spectacol total la Wimbledon! Elvețianul e pentru a 18-a oară în sferturi. Sârbul Novak Djokovic, de neoprit | VIDEO

Roger Federer este în sferturi la Wimbledon! Elvețianul a dovedit iar că se simte excelent pe iarba londoneză și nu i-a dat nicio șansă lui Lorenzo Sonego, pe care l-a învins în minimum de seturi.

Cu gândul la un nou trofeu la Wimbledon, Federer s-a impus clar, scor 7-5, 6-4, 6-2.

Tot luni, Novak Djokovic a fost și el la înălțime! Sârbul a avut nevoie de mai puțin de două ore pentru a trece de Cristian Garin și îl va întâlni în următoarea fază de la Wimbledon pe maghiarul Fucsovics, care a produs surpriza și l-a învins pe rusul Andrey Rublev. La 29 de ani, Marton a demonstrat că niciodată nu e prea târziu pentru o mare performanță, Fucsovics fiind în premieră în sferturi la un Grand Slam.

Roger Federer scrie istorie! Elvețianul e a 18-a oară în sferturi la Wimbledon

Aplaudat în picioare de spectatori, Roger Federer a recunoscut că se simte excelent la Wimbledon, chiar dacă ploaia a dat peste cap meciul său.

Elvețianul va juca în sferturile de la Wimbledon contra învingătorului dintre Hurkacz și Medvedev, meci întrerupt în setul 4.

„Sunt foarte fericit! Au fost din nou condiții complicate. După acel prim set, am simțit că pot controla lucrurile. Vreau să mulțumesc publicului. Sunt tineri, se pot recupera, nu e o problemă pentru ei. Oricum, sunt ambii foarte buni jucători. Aici e un loc special pentru mine, sunt multe tradiții, m-am bucurat de această duminică liberă. Suprafața trebuie să se odihnească, dar înțeleg schimbare care va avea loc de la anul”, a spus Federer, la finalul victoriei cu Sanogo.

Roger Federer a triumfat la All England Club de 8 ori, în anii 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012 și 2017.

Publicat: 05 07. 2021, 23:11
Actualizat: 15 07. 2021, 20:38