N-a avut noroc: Sorana Cîrstea, eliminată ca idolul Rafa Nadal, după un meci maraton la Roland Garros!

Vezi galeria foto - 5 poze

Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur la Roland Garros după un meci maraton, care a început cu o întârziere de șapte ore din cauza ploii.

Ploaia a dat peste cap programul de marți de la Roland Garros, meciul Soranei Cîrstea cu Anna Blinkova durând două ore și 27 de minute.

Meciul Soranei Cîrstea cu Anna Blinkova a fost întârziat șapte ore de ploaie

Ediția din acest an de la Roland Garros s-a terminat pentru Sorana Cîrstea după un singur meci, la fel ca idolul ei, Rafael Nadal, învins luni. Românca, aflată pe locul 30 mondial și desemnată a 28-a favorită a turneului, a fost învinsă de rusoaica Anna Blinkova (55 WTA) cu 3-6, 6-3, 6-7 (5-10).

Programul de azi de la Roland Garros a fost perturbat de ploaia care a căzut neîncetat până spre ora locală 15:30, un ceas mai târziu la București. S-a jucat doar pe două terenuri, Philippe-Chatrier și Suzanne-Lenglen, singurele acoperite.

Meciul dintre Sorana și Anna a fost programat pe Terenul 5, iar românca a început în forță, distanțându-se la 3-0. A urmat, însă o cădere inexplicabilă a lui Cîrstea, ea cedând șapte game-uri la rând fără să aibă reacție.

Cîrstea a condus cu 5-4 în tie-break-ul setului decisiv, dar nu a mai câștigat niciun punct până la final

În setul secund, Cârstea a câștigat trei game-uri la rând când tabela arăta 3-3 și a dus partida în decisiv. Echilibrul s-a menținut până la 4-4, când Anna a realizat break și a servit pentru meci, dar s-a făcut 5-5, iar până la urmă s-a ajuns la tieibreak.

În turneele de Mare Șlem, tie-break-ul se joacă, atât la feminin, cât și la masculin, până la 10, cu diferență de două puncte dacă se trece de această „barieră”. Blinkova a condus cu 2-0 și 3-2, dar Sorana a întors scorul la 5-4. A urmat a doua cădere a româncei, adversara ei câștigând șase puncte la rând, care i-au permis să se califice în turul secund.

Adversara rusoaicei este compatrioata ei Elina Avanesyan (70 WTA), care a învins-o pe chinezoaica Lin Zhu (58 WTA) cu 6-2, 6-4. Va fi al treilea meci direct, fiecare jucătoare având câte o victorie. Avanesyan s-a impus în 2023, în optimi la Berlin, pe iarbă, cu 1-6, 6-3, 6-2, iar Blinkova a câștigat tot anul trecut, într-un meci din campionatul Franței, cu 7-6 (5), 6-4.

Cea mai bună performanță a lui Cîrstea la Roland Garros este sferturul de finală de acum 15 ani

Pentru Sorana a fost a 17-a participare la Roland Garros. Cea mai bună performanță a obținut-o în 2009, la a doua prezență pe zgura pariziană, când s-a calificat în sferturile de finală.

Acum 15 ani, Cîrstea, aflată pe locul 41 WTA la vremea respectivă, o învingea în primul tur pe jucătoarea americană Carly Gullickson (136 WTA) cu 6-4, 6-2, pe franțuzoaica Alize Cornet (21 WTA, cs 21) cu 6-3, 6-2, pe daneza Caroline Wozniacki (10 WTA, cs 10) cu 7-6 (3), 7-5 și pe sârboaica Jelena Jankovic (5 WTA, cs 5) cu 3-6, 6-0, 9-7. În sferturi avea să fie eliminată de australianca Samantha Stosur (32 WTA, cs 30) cu 1-6, 3-6.

Publicat: 28 05. 2024, 21:04