Româncele defilează la turneul ITF de la Istanbul! Cadanțu și Dinu s-au calificat fără emoții în „sferturi”

Alexandra Cadanțu (231 WTA) și Cristina Dinu (221 WTA) se descurcă de minune la turneul ITF de la Istanbul, dotat cu premii în valoare totală de 50.000 de dolari. Reprezentantele României s-au calificat miercuri dimineață în faza sferturilor de finală, ambele obținând două victorii extrem de rapide.

Cadanțu a produs o mini-surpriză în „optimile” turneului disputat pe hard, eliminând-o pe a 6-a favorită, Nigina Abduraimova (Uzbekistan, 229 WTA), scor 6-4, 6-2. Partida a durat o oră și 36 de minute, Alexandra aflându-se la conducerea scorului cu excepția a două momente: 3-4 în primul set și 0-1 în actul secund.

Dinu, cap de serie numărul 7, a înfruntat o adversară ceva mai modestă, pe austriaca venită din calificări Pia Konig (431 WTA), iar românca nu a întâmpinat nici ea probleme în a obține calificarea. Cristina a trecut de Konig după o oră și 40 de minute de joc, scor 6-3, 6-2.

Calificările reprezentantelor noastre vin după alte două victorii convingătoare obținute marți: Cadanțu a trecut în turul precedent de Tadeja Majeric (Slovenia, 244 WTA), scor 7-5, 6-2, iar Dinu a învins-o pe Akbas Basak (Turcia, 1240 WTA), scor 6-2, 6-0. Alexandra și Cristina și-au asigurat câte 15 puncte WTA grație performanțelor reușite marți.

Publicat: 13 04. 2016, 16:29
Actualizat: 13 04. 2016, 19:52