S-au lansat la București și nu se mai opresc. Cehii, în grafic pentru a obține o performanță incredibilă în Cupa Davis

• Radek Stepanek a deschis primul sfert de finală cu o victorie în patru seturi, scor 6-7 (5), 7-6 (5), 6-1, 7-5 cu Tatsuma Ito
  • Cehia este la un singur punct de a obține a 11-a victorie consecutivă în Cupa Davis, seria fiind începută la București, în 2011, într-un meci de baraj

Cehia merge cu o precizie de invidiat în Cupa Davis, chiar și fără a-l avea în componență pe cel mai bun jucător al momentului, Tomas Berdych, care a preferat să facă o pauză pentru a-și pregăti sezonul de zgură. Absența numărului cinci mondial nu se simte la partida Cehia – Japonia, din moment ce deținătorii ultimelor două „Salatiere de argint” s-au desprins deja la 2-0 după prima zi. Primul sfert de finală, disputat la Tokyo, a debutat cu partida Radek Stepanek – Tatsuma Ito. Chiar dacă Berdych nu a răspuns prezent pentru acest meci, Stepanek a rămas tot al doilea jucător al Cehiei (n.r. după clasamentul ATP, numărul unu este Lukas Rosol). Eroul ultimelor două finale ale Cupei Davis a avut nevoie de patru seturi pentru a trece de Ito, primul jucător al niponilor în absența lui Kei Nishikori. Stepanek s-a impus cu 6-7 (5), 7-6 (5), 6-1, 7-5 după aproape patru ore de joc, timp în care a servit și 18 ași.

La 35 de ani, Stepanek continuă să uimească după ce a adus două titluri Cehiei, în urma meciurile decisive câștigate în finalele cu Spania (2012) și Serbia (2013). Axat mai mult pe dublu în ultima perioadă, Radek a reușit să deschidă o zi perfectă pentru Cehia, care s-a încheiat cu 2-0. Lukas Rosol a reușit la rândul lui să se impună în partida cu Taro Daniel: 6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-2.

Cehia a ajuns astfel la un singur punct de semifinala Cupei Davis și a 11-a victorie consecutivă. Această serie incredibilă a deținătorilor „Salatierei de argint” a început din București, în 2011, de la Centrul Național de Tenis, când s-au impus cu 5-0 în fața României. Berdych & Co țintesc un record fără precedent în actualul format al Cupei Davis (n.r. Grupa Mondială cu 16 echipe se desfășoară din 1981), adică trei titluri consecutive. SUA, Suedia (în două rânduri), Germania și Spania s-au oprit la două trofee consecutive în toată această perioadă. În semifinale, Cehia ar urma să înfrunte învingătoarea dintre Franța și Germania.

Tot în sferturile Cupei Davis mai sunt programate jocurile Elveția – Kazakhstan și Italia – Marea Britanie.

Publicat: 04 04. 2014, 15:19
Actualizat: 04 04. 2014, 15:20