„Și-a pierdut complet mințile! S-a autodistrus”. Numărul 52 ATP a cedat psihic pe teren și a făcut câteva gesturi de neimaginat: a pierdut game-ul imediat pentru încălcarea conduitei pe teren!

SURSA FOTO: PROFIMEDIA

Numărul 52 ATP a cedat psihic pe teren, iar gesturile reprobabile pe care le-a făcut au dus la pierderea game-ului pentru încălcarea conduitei.

Jucătorul de tenis Yoshihito Nishioka a avut un acces de furie, greu de potolit, care i-a îngreunat partida pe care a disputat-o în compania polonezului Hubert Hurkacz.

Numărul 52 ATP a cedat psihic și a făcut gesturi reprobabile care au dus la pierderea unui game

Yoshihito Nishioka a început cu brio turneul de la Cincinnati. În primul tur l-a învins pe Miomir Kecmanovic, iar în turul 2 al competiției a fost aproape de un succes răsunător, împotriva lui Hubert Hurkacz, cap de serie 5. Totuși, atitudinea sa din ultimul set a consemnat descalificarea din turneu.

Japonezul a câștigat primul set în compania lui Hubert Hurkacz, 6-3, iar jucătorul de tenis din Wroclaw nu a fost departe de a abandona partida, din cauza unor probleme de sănătate. Totuși, polonezul a continuat partida și a reușit să schimbe soarta partidei. Deși Yoshihito Nishioka a condus, în setul 2, cu 5-4 și 30-0, Hubert Hurkacz a profitat de experiența pe care a acumulat-o de-a lungul carierei și s-a impus în cele din urmă.

În actul decisiv al partidei, niponul a dat semne de uzură și prestația sa a intrat în declin. În game-ul al patrulea, Hubert Hurkacz a reușit un retur fabulos și s-a distanțat la 3-1. Fără a putea trece peste faptul că a fost aproape de victorie, Yoshihito Nishioka și-a pierdut cumpătul și a trimis nu mai puțin de trei mingi în tribune.

În urma gestului lui Yoshihito Nishioka, arbitrul de scaun al partidei l-a penalizat cu un punct pentru game-ul următor, din cauza comportamentul nesportiv. Totuși, japonezul nu s-a calmat, iar după ce Hubert Hurkacz a făcut 4-1, jucătorul de tenis din Japonia a trimis cu putere încă o minge în tribune. Atunci, arbitrul a hotărât ca Yoshihito Nishioka să fie penalizat cu pierderea game-ului următor, iar astfel scorul a devenit 5-1.

Un comentator al partidei, necruțător cu Yoshihito Nishioka: „Și-a pierdut complet mințile”

Partida dintre Yoshihito Nishioka și Hubert Hurkacz a fost transmisă la TV, iar gesturile nesportive ale jucătorului de tenis nipon l-au șocat chiar pe comentatorul meciului.

Acesta a avut un comentariu necruțător la adresa sportivului, considerând că prin comportamentul său inadecvat s-a autosabotat: „Și-a pierdut complet mințile. S-a autodistrus. Știa exact ce înseamnă gesturile sale”.

Vezi videoclipul cu remarca făcută de comentator AICI.

Publicat: 16 08. 2024, 11:32
Actualizat: 16 08. 2024, 11:37