Câți bani a luat Simona Halep pentru prestația jenantă din primul tur de la WTA 250 Hong Kong

Simona Halep, locul 883 WTA, beneficiară unui wildcard, a fost învinsă fără drept de apel de Yue Yuan, în primul tur al turneului WTA 250 de la Hong Kong, scor 3-6, 3-6.

Pentru prezenţa în primul tur la Hong Kong, Simona Halep nu se va alege cu mare lucru. Românca va primi 2.890 de dolari şi un singur punct WTA, care nu o va putea ajuta cu nimic în ierarhia mondială.

Ce sumă i-a intrat în conturi Simonei Halep pentru prestația extrem de slabă din primul tur de la WTA 250 Hong Kong

Simona Halep (33 de ani, locul 883 WTA), beneficiară unui wildcard, a așteptat cu nerăbdare participarea la Hong Kong 250 WTA. Pentru asta, a tras tare în ultimele săptămâni la Dubai. A încercat să reducă decalajul fizic și de ritm de joc față de adversarele sale. În zadar, a pierdut categoric în fața chinezoaicei Yue Yuan (26 de ani, locul 44 WTA), într-o oră și 22 de minute, scor 3-6, 3-6.

Românca a cedat primul set la 3, după ce a fost dominată clar de adversara sa, pentru ca în al doilea set să aibă o tresărire de orgoliu și să conducă detașat cu 3-0. Din acel moment, fostul lider mondial parcă a uitat tenisul și a pierdut 6 game-uri la rând și implicit setul și meciul.

O eliminare dură, atât din punct de vedere sportiv, cât și financiar. Pentru prezenţa în primul tur la Hong Kong, Simona Halep va pleca aproape cu mâna goală. Ea va primi 2.890 de dolari şi un singur punct WTA, care nu o va putea ajuta cu absolut nimic în ierarhia mondială feminină, conform yardbarker.com.

„Simo” pare că nu se mai regăsește. Suspendarea lungă, accidentările și lipsa de ritm își spun cuvântul

La începutul acestei luni, Simona Halep a participat, după patru luni și jumătate de pauză, la Hong Kong WTA 125, unde a trecut de Arina Rodionova (Australia), dar a fost apoi eliminată de rusoaica Anna Blinkova.

Ultima dată, Simona Halep jucase la jumătatea lunii iunie într-un meci demonstrativ la Cluj-Napoca, la evenimentul Sports Festival. Anterior, pe 15 mai, ea abandonase în primul tur la turneul WTA 125 Trophee Clarins, de la Paris, din cauza unei accidentări la genunchi.

Pentru Halep fusese al doilea meci în circuitul WTA după ce s-a întors în martie în competiţii după o perioadă de suspendare pentru dopaj, revenirea fiind consemnată la Miami Open, cu Paula Badosa.

Publicat: 28 10. 2024, 14:25
Actualizat: 28 10. 2024, 15:09