Englezii de la BBC au reacționat după înfrângerea dură a Simonei Halep. „Încearcă să facă asta”

SURSĂ PRofimediaimages

Simona Halep a suferit o înfrângere usturătoare la WTA 250 Hong Kong, unde a fost eliminată în primul tur de chinezoaica Yue Yuan, scor 3-6, 3-6.

Englezii de la BBC au reacționat imediat după eliminarea fostului lider WTA și au scris despre parcursul ei de la revenirea în circuit, după ce a scăpat de suspendare.

Ce au scris englezii de la BBC despre eliminarea Simonei Halep

Simona Halep a suferit o înfrângere usturătoare la WTA 250 Hong Kong, unde a fost eliminată în primul tur de chinezoaica Yue Yuan, scor 3-6, 3-6. Englezii de la BBC au reacționat imediat după eliminarea fostului lider WTA și au scris despre parcursul ei de la revenirea în circuit, după ce a scăpat de suspendare.

„Fostul număr unu mondial, Simona Halep, trebuie să aibă răbdare după ce ultimul ei meci din circuitul WTA s-a încheiat cu o înfrângere.

Halep, 33 de ani, este la doar al doilea meci la cel mai înalt nivel de când i s-a permis să concureze din nou după interdicția pe care a avut-o din cauza cazului de dopaj în care a fost implicată. De două ori campioană de Grand Slam, Simona Halep a revenit pe teren la Miami Open în martie, după ce o pedeapsă inițială de patru ani a fost redusă la nouă luni”, au scris englezii de la BBC.

Cum a arătat meciul pierdut de Simona Halep

Yue Yuan, sportivă în vârstă de 26 de ani care ocupă locul 45 WTA și este a șasea favorită a turneului, s-a impus în fața Simonei Halep după un meci care a durat o oră și 23 de minute.

În primul set, diferenţa a fost făcută de un break reuşit de chinezoaică la scorul de 2-1. Halep a început foarte bine actul secund şi a condus cu 3-0, dar apoi ceva s-a schimbat în jocul său, iar chinezoaica a revenit rapid în meci. Astfel, constănțeanca a pierdut şase game-uri la rând, setul şi meciul.

Reamintim că Simona Halep a participat la turneul de la Hong Kong la aproape o lună după ce a participat la un turneu WTA 125, la care s-a oprit în optimile de finală. Pe tabloul principal al competiției se află și Ana Bogdan, care va evolua în primul tur în compania australiencei Kimberly Birrell.

Pentru participarea la WTA 250 Hong Kong, Simona Halep va primi un cec de 2.890 de dolari și un punct WTA.

De menționat este că acesta a fost primul duel dintre Yue Yuan și Simona Halep, fost lider mondial.

Publicat: 28 10. 2024, 20:10